4 kroki, by otrzymać kredyt na samochód używany

Home » 4 kroki, by otrzymać kredyt na samochód używany

Kredyt na samochód używany może nas przybliżyć o krok do spełnienia marzeń. Mało kogo stać na upragniony model prosto z salonu. Na szczęście na rynku wtórnym wciąż można odszukać perełek, które z powodzeniem spełnią nasze oczekiwania. Jakie należy spełniać wymagania, aby otrzymać kredyt na samochód używany?

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferowana kwota to
255 500 PLN
na 24 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 96 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.

Czym jest kredyt na samochód używany?

Kredyt na samochód używany jest kredytem celowym udzielanym przez banki. To rodzaj zobowiązania, w którym należy przekazać dokładne informacje na temat kupowanego pojazdu (marka, model, rocznik i przebieg). Dla banku istotne znaczenie ma również to, w jakim stanie jest kupowane auto – używane jest potencjalnie słabszym zabezpieczeniem niż nowe. Jeśli zatem cena pojazdu znacząco odbiega od wartości rynkowej, bank często odmawia przyznania kredytu. Pomimo zabezpieczenia, jakim dla banku jest sam pojazd, to aby otrzymać na niego pieniądze, musimy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową.

Kredyt na samochody używane nie odnosi się tylko i wyłącznie do samochodów osobowych. Jeśli chcemy kupić motocykl, samochód ciężarowy, pojazd specjalny (np. betoniarkę), czy naczepę również możemy zwrócić się z prośbą o środki do banku. Banki udzielają kredytów samochodowych zarówno prywatnym konsumentom, jak również firmom. W przypadku firm często sprawdzana jest płynność finansowa przedsiębiorstwa.

Bardzo ważne jest, aby za pożyczone pieniądze faktycznie dokonać zakupu wskazanego w umowie kredytowej pojazdu. Jeśli bank zorientuje się, że pieniądze przeznaczyliśmy na inny cel, ma prawo zażądać natychmiastowego zwrotu całej pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Potwierdzenie zakupu należy albo udowodnić lub pieniądze otrzymane z kredyt przelać bezpośrednio na rachunek bankowy sprzedawcy.

Warunkiem koniecznym umowy jest ubezpieczenie samochodu na koszt kredytobiorcy, ponieważ jak wspomnieliśmy, samochód jest zabezpieczeniem dla banku. W przypadku kredytu na samochód właścicielem pozostaje kredytobiorca, a nie jak w przypadku leasingu firma, która go udziela.

Kredyt na samochód używany

Formy spłaty kredytu na samochód

Kredyt na samochód używany udzielany jest przeważnie na 12 lub 48 miesięcy, choć jeśli bank na to przystanie możemy negocjować warunki spłaty i okresu kredytowania. Banki oferują przeważnie dwa rodzaje spłaty kredytu na samochód:

  1. Rata balonowa – to forma spłaty zadłużenia, przy której przez niemal cały okres kredytowania spłaca się wyłącznie odsetki. Dopiero w ostatniej racie spłaca się kapitał, za cały okres kredytowania wraz z pozostałymi odsetkami. Biorąc kredyt na 24 miesiące, przez 23 miesiące spłaca się niską ratę złożoną z odsetek, a ostatnia rata to kapitał plus ewentualne odsetki – należy się przygotować na sporą kwotę do zapłaty. Przy racie balonowej trzeba posiadać wkład własny w wysokości co najmniej 10 procent wartości pojazdu.
  2. Kredyt 50 na 50 – ten typ finansowania, zakłada, że konsument ma co najmniej 50 procent wkładu własnego. Jeśli chcemy kupić samochód za 60 000 złotych, to powinniśmy dysponować kwotą 30 000 złotych. Pozostałą część pożycza się od banku. Ponadto ten rodzaj spłaty zakłada, że zwrotu dokonamy w jednej lub maksymalnie dwóch transzach. Oprocentowanie i prowizja w tym przypadku są bardzo atrakcyjne.

Oba rozwiązania są jednak bardziej popularny przy kredytach na zakup nowego samochodu. W przypadku kredytu na samochód używany stosuje się przeważnie raty równe.

Jakie kroki musi wykonać konsument, aby otrzymać kredyt na samochód?

Tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania, konsument musi przygotować się również do tego, aby otrzymać kredyt na samochód używany. Jakie kroki powinien poczynić?

  1. Odpowiedni samochód – w pierwszej kolejności wybieramy samochód, który chcemy kupić. W składanym do banku wniosku musimy podać cenę, a także wszystkie niezbędne informacje tj. marka, model, rocznik, pojemność silnika, przebieg itd. Dane te są potrzebne do wyliczenia rynkowej wartości pojazdu, których dokonuje bank we własnym zakresie.
  2. Obliczanie budżetu – kolejnym ważnym krokiem, który należy zrobić to wyliczenie swoich możliwości finansowych. Skoro musimy obciążyć portfel, zapewne niemałym comiesięcznym wydatkiem, warto obliczyć, na jakiej wysokości ratę możemy sobie pozwolić. Bank również wykona podobne kalkulacje. Jeśli nie chcemy wydłużyć procesu otrzymania pieniędzy przez odrzucenie wniosku, należy wnioskować o kwotę i okres kredytowania, w którym faktycznie jesteśmy w stanie spłacić kredyt. W celu obliczenia swoich możliwości, warto na bieżąco prowadzić budżet domowy.
  3. Porównanie ofert banków – w momencie, w którym wiemy już, jaki samochód chcemy kupić i ile chcemy na niego pożyczyć, możemy przyjrzeć się ofertom banków. Najlepszym narzędziem do tego celu są kalkulatory kredytów samochodów i rankingi najkorzystniejszych ofert.
  4. Wkład własny – zanim zdecydujemy się na konkretny bank, trzeba sprawdzić, czy wybrany bank nie oczekuje posiadania wkładu własnego, jeśli tak to jak jest wysoki. Jeśli posiadasz poduszkę finansową, jej część możesz przeznaczyć na wkład własny.

Kredyt stacjonarny, czy online?

W zależności od preferowanej przez ciebie firmy, wniosek o pieniądze na zakup auta możesz składać bezpośrednio w placówce wybranego banku lub przez Internet.

  1. Forma składania wniosku – to etap, w którym możemy wybrać, jak chcemy składać wniosek. Obecnie niemal każdy bank ma w swojej ofercie możliwość wnioskowania online, telefonicznie i standardowo w siedzibie firmy.
  2. Niezbędne dane – przed złożeniem wniosku należy przygotować informacje na temat wybranego pojazdu. Banki na ogół potrzebują informacji dotyczących marki, modelu, rocznika, przebiegu i innych. Ponadto również w formularzu należy zaznaczyć okres kredytowania.
  3. Konieczne dokumenty – bank może wymagać od przyszłego kredytobiorcy skanu dokumentów pojazdu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu). Zanim przystąpimy do skradania wniosku, warto je posiadać. Przed złożeniem wniosku warto zorientować się jakich niezbędnych dokumentów będzie wymagał bank. Jeśli samochód kupujesz jako przedsiębiorca, zapewne będziesz musiał przedłożyć informacje na temat prowadzonej działalności.
  4. Oczekiwanie na decyzję – wiele zależy od instytucji, w której złożymy wniosek, ale przeważnie decyzja o przyznaniu środków wydana jest dość szybko. Niekiedy będziemy musieli nieco poczekać.
  5. Podpisanie umowy kredytowej – zależnie od procedur, jakie stosuje wybrany przez ciebie bank, umowę możesz podpisać online lub w oddziale banku.
  6. Kupno pojazdu – po otrzymaniu pieniędzy na rachunek bankowy musisz zrobić przelew na konto sprzedawcy. Pamiętaj dokładnym sprawdzeniu treści przelewu, ponieważ nie zawsze da się cofnąć przelew. Koniecznie należy pamiętać o przerejestrowaniu pojazdu i wykupieniu ubezpieczenia.

Kto może ubiegać się o kredyt na samochód?

Kredyt na samochód używany może otrzymać każda osoba, która spełnia określone wymagania. Z pewnością należy do niej pełnoletniość, zdolność do czynności prawnych i oczywiście zdolność kredytowa. Może się więc zdarzyć, że nie mając odpowiedniej zdolności kredytowej, nie otrzymamy kredytu. W takim przypadku możemy starać się o pożyczkę na dowód, której uzyskanie jest znacznie prostsze i szybsze niż kredytu na samochód. Pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolny cel, także instytucja pozabankowa nie wymaga od nas przedłożenia dokumentów związanych z kupowanym samochodem. Ofertę najlepszych pożyczek możemy prześledzić i porównać w rankingu pożyczek na raty. Dzięki rankingom mamy pewność, że instytucje, które się w nim widnieją to rzetelne i znane firmy. Mamy przez to gwarancję, że pożyczki w tych firmach są bezpieczne i sprawdzone przez innych konsumentów będących w potrzebie.

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł