Kredyt przez Internet – szybki i wygodny sposób na dodatkową gotówkę

Home » Kredyt przez Internet – szybki i wygodny sposób na dodatkową gotówkę

Kredyt przez Internet to w ostatnich latach jeden z popularniejszych produktów finansowych. W dobie Internetu wiele branż przeniosło swoje działania do sieci. Znacznej transformacji uległy również wybory konsumenckie. Zdecydowanie częściej sięgamy po produkty, których oferta dostępna jest bez konieczności wychodzenia z domu. Na jakiej zasadzie działają jednak kredyty, z których możemy korzystać przez Internet? Jakie należy spełnić wymagania i jakie dokumenty przedstawić, aby dostać kredyt online?

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferowana kwota to
255 500 PLN
na 24 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 96 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.

Czym jest kredyt przez Internet?

Kredyt przez Internet to rodzaj kredytu gotówkowego, udzielanego przez komercyjne banki. Istotną różnicą w porównaniu z tradycyjnym kredytem jest możliwość wnioskowania przez Internet. Choć zawarcie umowy kredytowej z bankiem przez Internet u wielu osób budzi spore wątpliwości, to jednak taka praktyka staje się coraz bardziej powszechna. Na ogół mamy możliwość zawarcia umowy kredytowej w dwojaki sposób. Pierwszy nieco łatwiejszy to kredyt w banku, w którym mamy swój rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy. Drugi, który wymaga nieco więcej starań, to kredyt w banku, z którym nie łączy nas żadna umowa.

Ubiegając się o klasyczny kredyt, niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach od pracodawcy. Podczas wnioskowania przez Internet zaświadczania nie są konieczne, kredytodawcy bazują na oświadczeniu konsumenta lub wyciągu z historii transakcji na koncie. Niezbędnym elementem każdej weryfikacji konsumenta jest sprawdzenie jego historii kredytowej. Między innymi na podstawie otrzymanych z baz informacji kredytowej danych rozpatrywany jest wniosek o przyznanie finansowania.

Jakie dokumenty są wymagane do kredytu przez Internet?

Proces weryfikacji klienta, gdy stara się o kredyt przez Internet, zbliżony jest do weryfikacji przy kredycie podejmowanym w siedzibie banku. Dokumenty niezbędne do otrzymania kredytu online:

  • Dowód osobisty (do wypełnienia wniosku potrzebne są: imię, nazwisko, numer PESEL, data i miejsce urodzenia, seria i numer dowodu, organ wydający dokument).
  • Informacje o wysokości dochodów i źródle ich pozyskania (w przypadku kredytu w swoim banku, pracownik banku szybko sprawdzi historię transakcji na koncie – tym sposobem kredytodawca wie, ile zarabiamy i ile pieniędzy wydajemy. W przypadku „obcego” banku możemy zostać poproszeni o wygenerowanie dokumentu zawierającego historię transakcji za ostatnie 3 do 6 miesięcy). Banki biorą pod uwagę różne formy osiągania dochodu. Istotne są umowy o pracę, umowy B2B, czy świadczenia socjalne i emerytalne. Ważne, aby dochód miał stały charakter.

Jeśli staramy się o kredyt w siedzibie banku, przeważnie konieczne jest dostarczenie dokumentu od pracodawcy, który potwierdzi wysokość otrzymywanego dochodu. Czasami konieczne jest również wypisanie przez pracodawcę zajmowanego stanowiska i formy zatrudnienia. W przypadku kredytu przez Internet procedury te nie zawsze są wdrażane. Jeśli obawiamy się, że nie przejdziemy procesu badania zdolności kredytowej, możemy poszukać pożyczki online bez weryfikacji.

Jak się przygotować do składania wniosku o kredyt przez Internet?

Pomimo tego, że o kredyt możemy wnioskować o dowolnej porze dnia i tygodnia, to działań ze strony banku możemy się spodziewać tylko w godzinach pracy oddziałów bankowych. Zanim rozpoczniemy wypełnianie formularza, upewnijmy się, że mamy na to wystarczającą ilość czasu i względny spokój. To ważne, by np. przez błąd w pisowni wniosek nie został odrzucony. Niezależnie od tego, że niemal każdy bank ma odrębną procedurę, to bardzo często wymagają podobnych informacji. Warto więc przygotować sobie informacje dotyczące pracodawcy, w tym jego numeru NIP, czy adresu siedziby. Ponadto niezbędny będzie dowód osobisty, aktywny adres e-mail, aktualny numer telefonu komórkowego.

Przed złożeniem wniosku, warto pobrać raport z Biura Informacji Kredytowej, z którego dowiemy się, jakie mamy szanse na otrzymanie kredytu. Raport BIK zawiera ważną z punktu widzenia banku i wnioskodawcy ocenę punktową, czyli scoring BIK.

Jakie informacje są niezbędne do weryfikacji zdolności kredytowej przy kredycie przez Internet?

Zdolność kredytowa to inaczej możliwości konsumenta do spłaty zobowiązania wraz z wszelkimi kosztami w ustalonym umową terminie. Aby otrzymać pieniądze pochodzące z kredytu przez Internet, również musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową. W przeciwnym razie wniosek zostanie odrzucony, a my możemy się ubiegać o pożyczkę przez Internet, przy której próg zdolności jest nieco obniżony.

Ocena wiarygodności kredytowej polega na zbadaniu dwóch parametrów: ilościowego i jakościowego. Na ocenę ilościową składają się dochody, koszty związane z życiem, a także pozostałe już zaciągnięte zobowiązania. Ocenie jakościowej podlega natomiast: rodzaj i forma umowy, którą posiadamy, wiek, stan cywilny, ilość osób będących pod opieką wnioskodawcy, wykształcenie, posiadane mienie np. mieszkanie samochód itd. Na podstawie zebranych informacji, każdy bank wg. własnego algorytmu oblicza, czy udzielenie kredytu wiąże się z ryzykiem.

Kredyt przez Internet to w ostatnich latach jeden z popularniejszych produktów finansowych

Czy starając się o kredyt przez Internet sprawdzane są bazy BIK, KRD i inne?

Jednym z elementów badania zdolności kredytowej jest sprawdzenie historii kredytowej konsumenta. Ponadto jest to działanie, do którego banki są zobligowane przez ustawę o Kredycie konsumenckim. Konsument, który przeszedł pozytywnie ocenę zdolności kredytowej, ale ma negatywną historię kredytową, może spodziewać się, że jego wniosek również zostanie odrzucony.

Bank wysyła do Biura Informacji Kredytowej i innych instytucji zajmującymi się zadłużeniami prośbę o wygenerowanie raportu na temat konsumenta. W raporcie znajdują się dane dotyczące spłaconych i bieżących zobowiązań. Kredytodawca wie, ile dokładnie zadłużenia konsument ma do spłacenia, w jakich instytucjach i w jakim czasie. Dla banków  istotne jest, czy wnioskujący zalega lub zalegał ze spłatami, czy płatności dokonywał o czasie. Jeśli w przeszłości zdarzyło nam się zapomnieć o racie kredytu i obawiamy się złożyć wniosek nawet o kredyt przez Internet, to warto poszukać pożyczki bez sprawdzania baz, przy której pożyczkodawcy akceptują zaniechania konsumentów.

Jak weryfikowana jest tożsamość osób ubiegających się o kredyt online?

Każda osoba, która wypleniła formularz o przyznanie kredytu, musi przejść weryfikację tożsamości. Metod na sprawdzenie, czy podane informacje są prawdziwe, jest kilka. Przeważnie banki dzwonią do konsumenta na podany we wniosku numer telefonu. Niejednokrotnie konieczne jest zrobienie w czasie rzeczywistym zdjęcia dowodu osobistego i zdjęcia swojej twarzy.

Inną popularną metodą jest wykonanie przelewu weryfikującego. Szczególnie w momencie, gdy ubiegamy się o środki z innego banku niż nasz. Wykonujemy wówczas przelew na niewielką kwotę na konto podane przez bank. Tym samym potwierdzamy swoją tożsamość. Warunkiem koniecznym jest posiadanie rachunku bankowego imiennego – nie może to być konto wspólne np. ze współmałżonkiem.

Do najnowszych metod weryfikacji należą specjalne aplikacje, dzięki którym w krótkim czasie bank sprawdzi dane przypisane do rachunku bankowego, a także historię transakcji.

Co może zrobić konsument, jeśli wniosek o kredyt przez Internet zostanie odrzucony?

Pomimo tego, że procedura wnioskowania o kredyt online jest uproszczona i wymaga mniejszego nakładu czasu i mniej formalności może się okazać, że kredyt nie zostanie przyznany. W takim wypadku warto sprawdzić ranking pożyczek na raty i wybrać najdogodniejszą ofertę. Pożyczki z instytucji pozabankowych nie wymagają od konsumenta tak dobrej sytuacji finansowej, jak banki. Niektóre firmy pożyczkowe przymykają również oko, gdy mieliśmy problem ze spłatą wcześniejszego zobowiązania. O pożyczkę można również wnioskować przez Internet. Dzięki pożyczce mamy większe szanse na szybkie otrzymanie gotówki. Sam proce wnioskowania przebiega podobnie.

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł