Pożyczki na panele słoneczne – źródła pozyskania finansowania

Home » Pożyczki na panele słoneczne – źródła pozyskania finansowania

Pożyczki na panele słoneczne są jednym ze sposobów sfinansowania dość kosztownej, ale opłacalnej inwestycji. Panele fotowoltaiczne widujemy coraz częściej na dachach domów prywatnych. Jak pozyskać na nie środki? Czym są pożyczki na panele słoneczne? Jakich dokumentów wymagają i gdzie można je pozyskać?

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferowana kwota to
255 500 PLN
na 24 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 96 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.

Pożyczki na panele słoneczne – skąd wziąć pieniądze?

Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy sposób na pozyskanie dodatkowej energii. Nie jest to jednak inwestycja tania i nie każdy może sobie pozwolić na wydatek rzędu 25 000 złotych i więcej. Choć pieniądze z pewnością się zwrócą, najpierw należy kapitał wyłożyć. Z jakich źródeł możemy pozyskać środki na zakup i montaż paneli słonecznych? Jeśli chcesz na swoim dachu umieścić nowoczesny system pozyskiwania energii odnawialnej, możesz oczywiście zrobić to z własnych oszczędności, ale także skorzystać z kredytów. Nie są to jednak jedyne rozwiązania.

Zakup paneli słonecznych możesz sfinansować poprzez:

  • zakup na raty,
  • zaciągnięcie kredytu gotówkowego,
  • zaciągnięcie pożyczki gotówkowej,
  • skorzystanie z dotacji i programów rządowych oraz samorządowych na zakup i montaż fotowoltaiki,
  • zaciągnięcie kredytu przeznaczonego na instalacje fotowoltaiczne.

Każde z tych rozwiązań stawia przed zainteresowanym konieczność dopełnienia innych formalności i przedłożenia stosownych dokumentów. Mają również inne wady i zalety. Warto jednak poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z nimi, wówczas masz większe szanse na pozyskanie finansowania, które będzie dopasowane do twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Zakup paneli słonecznych na raty

Jeżeli nie posiadasz własnych oszczędności, najprostszym sposobem pozyskania kapitału na kupno i montaż instalacji fotowoltaicznej będzie skorzystanie z zakupów na raty. Firmy, które wyspecjalizowały się w sprzedaży i montażu paneli, często w swojej ofercie posiadają również możliwość rozłożenia płatności na raty. Firmy te współpracują z jednym, a nawet kilkoma bankami, tak byś mógł dopasować ofertę do siebie. Wystarczy, że spełniasz kilka podstawowych kryteriów. Należą do nich przede wszystkim zdolność kredytowa odpowiedniej wysokości i dobra historia kredytowa. Historia kredytowa to inaczej brak negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Kredyt ratalny możesz przeznaczyć zarówno na kupno paneli, jak również ich montaż.

Zakup paneli z kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy w banku również może być dobrą opcją na sfinalizowanie zakupu całego systemu fotowoltaicznego i jego montażu. Pieniądze pochodzące z kredytu tak naprawdę możemy przeznaczyć na dowolny cel. Nie jest to bowiem kredyt celowy, jakim jest przykładowo kredyt hipoteczny, w którym należy dokładnie udokumentować cel, na który zamierzamy wydać pieniądze. Niemniej jednak nie każdy może otrzymać kredyt w wysokości umożliwiający zakup fotowoltaiki. W tym przypadku banki również wymagają odpowiedniej zdolności kredytowej i nienagannej historii spłaty poprzednich zobowiązań.

Finansowanie paneli z pożyczki gotówkowej

Pomimo tego, że opisane powyżej kredyty gotówkowy i ratalny mogą być dobrym źródłem finansowania, to nie każdy może z nich skorzystać. Często pomimo złożenia wniosku pieniędzy nie otrzymamy. Głównie ze względu na brak spełnienia wymogów stawianych przez banki. Niestety, jeśli nie jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub miałeś w przeszłości trudności ze spłatą jakiegoś zobowiązania bank może odmówić ci przyznania kredytu. W takiej sytuacji możesz posiłkować się pożyczką gotówkową z instytucji pozabankowej. Pożyczkodawcy nie stawiają swoim klientom, aż tak wysokich wymagań. Co więcej, jeśli twoje wpływy na konto są regularne, nie zawsze istotne jest źródło ich pozyskiwania. Pożyczkodawca z pewności zaakceptuje umowę B2B. Kwota pożyczki, tak jak w przypadku kredytu w dużym stopniu uzależniona jest od wysokości dochodów. Im większy dochód, tym większą sumę możesz pożyczyć. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi około 60 000 złotych, co z pewnością wystarczy na zakup systemu wraz z jego instalacją.

Dotacje i programy rządowe oraz samorządowych

W odnawialnych źródłach energii pokładana jest nadzieja na zahamowanie nieustająco postępujących procesów zmian klimatycznych. Jesteśmy zmuszeni dla dobra ogółu zmodernizować styl życia, w tym również cały system energetyczny. Dotychczas w Polsce przeważnie do ogrzewania domów i mieszkań używa się paliw stałych, czyli węgla i drewna. Podobnie elektrownie pozyskują energię, która przekazywana jest siecią do naszych domów, firm i zakładów pracy. W celu przetransformowania systemu energetycznego Unia Europejska przygotowała wiele programów mających na celu dofinansowanie inwestycji związanych z OZE. W Polsce obecnie możesz skorzystać z programu „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”, czy „Prosument 2”. Dodatkowo powstało wiele inicjatyw regionalnych, w których z samorządów można uzyskać dofinansowania, dotacje i preferencyjne pożyczki na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych.

Pożyczki na panele słoneczne

Kredyt celowy na instalacje fotowoltaiczne

Niektóre banki posiadają w swojej ofercie specjalne eko kredyty, z których środki można przeznaczyć na inwestycje ekologiczne. Jednym z takich ekologicznych celów jest właśnie montaż i kupno paneli fotowoltaicznych. Banki udzielając kredytów ekologicznych, stawiają przed kredytobiorcami w zależności od instytucji różne wymagania dotyczące zdolności i historii kredytowej. Ta opcja z pewnością zainteresuje osoby, żyjące w duchu zero waste.

Jak widać opcji na pozyskanie pieniędzy na zakup paneli słonecznych i ich montaż jest całkiem sporo. Jeśli zastanawiasz się nad tą inwestycją, warto rozważyć każdą z opcji i dostosować pożyczkę na panele słoneczne do swoich możliwości finansowych. Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania, musisz się jednak przygotować na dość zawiły proces wnioskowania. Wiele firm, które zajmują się sprzedażą paneli, pomaga w złożeniu wniosku, a także zdobyciu odpowiednich dokumentów. Na ogół taka usługa jest dodatkowo płatna.

Pożyczki na panele słoneczne – badanie zdolności kredytowej

Jeśli chcesz skorzystać z kredytu lub pożyczki na panele słoneczne, musisz się przygotować na badanie zdolności kredytowej. Proces ten polega na kalkulacji twoich finansowych możliwości. Na ogół pod uwagę brane jest wiele czynników mających wpływ na wysokość finansowania. Przeważnie banki preferują osoby będące zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Ta forma zatrudnienia daje większą gwarancję na spłatę zadłużenia w terminie. Ponadto dość istotne jest posiadanie innych zobowiązań i ich wysokość. Starając się, np. o kredyt gotówkowy pod uwagę brane są również koszty, jakie generuje rodzina. Bardzo ważne jest również, jak dotychczas radziłeś sobie ze spłatą innych zobowiązań finansowych. Jeśli widniejesz w KRD, jako dłużnik, lub Biuro informacji Kredytowej posiada dane na temat twoich niespłaconych w terminie kredytów, lub pożyczek, możesz nie uzyskać dodatkowych pieniędzy.

Pożyczki na panele słoneczne – podsumowanie

Panele fotowoltaiczne są przyszłością nowoczesnej energetyki, jest to również inwestycja, która z pewnością się zwróci. Możesz postarać się o dofinansowanie z dotacji i programów rządowych lub samorządowych. Choć nie da się ukryć, że pozyskanie ich jest dość czasochłonne i wymaga sporej wiedzy. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z pożyczki lub kredytu gotówkowego. Najlepsze oferty kredytów możesz znaleźć w naszym rankingu kredytów bankowych. Dzięki niemu będziesz mógł porównać najlepsze ofert na runku finansowym.

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 150 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł