Na jakiej zasadzie działa karta podarunkowa?

Home » Na jakiej zasadzie działa karta podarunkowa?

Wybór odpowiedniego prezentu dla bliskiej osoby może być prawdziwym wyzwaniem. Niezależnie od okazji chcemy sprawić radość i wywołać uśmiech na twarzy obdarowanego. Okazji do wręczania prezentów na ogół jest sporo. Przeważnie okazje są z góry określone np. urodziny czy święta, mamy czas się przygotować. Z drugiej strony często jesteśmy zapraszani na różnego typu uroczystości w ostatniej chwili i kompletnie nie mamy czasu na wybór dopasowanego prezentu. Z pomocą przychodzą nam sklepy mające w swojej ofercie vouchery. Czym jest karta podarunkowa?

Czym jest karta podarunkowa?

Karta podarunkowa jest praktycznym rozwiązaniem na różne okazje. Voucher to wygodna opcja, która może stać się idealnym prezentem dla mniej znanych nam osób, a także dla tych najbliższych. Bez względu na to, czy ktoś obchodzi urodziny, jubileusz, czy są święta, karta podarunkowa daje obdarowanemu możliwość wyboru prezentu według własnego uznania. Z kolei dla osoby, obdarowującej pozwala uniknąć stresu związanego z poszukiwaniem odpowiedniego upominku.

Jedną z głównych zalet karty podarunkowej jest to, że obdarowany ma swobodę wyboru produktu, który najbardziej go interesuje. W zależności od okazji i preferencji osoby obdarowywanej można wybrać kartę, która pozwoli wybrać prezent z różnych kategorii. Przeważnie bon podarunkowy obejmuje możliwość zakupu ubrania, biżuterii, kosmetyków, sprzętu elektronicznego i sportowego, czy wyposażenia mieszkania. Karta podarunkowa może być również uzupełnieniem innego upominku. Co więcej, z karty można skorzystać przez określony czas na ogół co najmniej przez rok. Dzięki czemu można dokładnie przemyśleć swoją potrzebę lub można skorzystać z sezonowych obniżek cen. To zapewne wartościowy podarunek dla osoby, która oszczędza pieniądze i wydaje je w rozsądny sposób.

Karta podarunkowa jest inaczej bonem towarowym na określoną kwotę. Osoba, która posiada kartę podarunkową, jest uprawniona do nabycia przedmiotu, który jest w asortymencie sklepu, który kartę wydał. Bonu nie można wymienić na gotówkę. W przypadku, gdy bon opiewa na wysoką kwotę, można wybrać kilka produktów, które nas interesują. Z drugiej strony, gdy równowartość wybranych rzeczy przewyższa kwotę na bonie, można ją uregulować, dopłacając różnicę. Możemy wykorzystać do tego celu gotówkę lub kartę płatniczą, w tym kartę kredytową lub kartę debetową.

Przeważnie karty mają określony termin ważności, najczęściej jest to rok od momentu jej zakupu. Karta może wyglądem przypominać plastikową kartę kredytową lub być ozdobną kartką z wysokiej jakości papieru.

karta podarunkowa

Karta podarunkowa – tradycyjna czy elektroniczna?

Do niedawna sklepy oferowały karty podarunkowe, tylko w wersji tradycyjnej z możliwością jej wykupienia w sklepie stacjonarnym. Jednak na przestrzeni lat trendy zakupowe mocno się zmieniły i coraz częściej zakupy robimy online. Coraz więcej sklepów ma również swoje aplikacje dostępne na smartfony. Jednym z udogodnień dla klientów jest wprowadzenie możliwości wykupienia karty podarunkowej elektronicznej. To bardzo wygodne i ekologiczne rozwiązanie. Jest sporym udogodnieniem, jeśli chcemy obdarować kogoś, z kim nie możemy się spotkać osobiście. W tym przypadku wystarczy opłacić kartę, a sklep prześle na naszą pocztę e-mail kartę podarunkową lub specjalny kod. Naszym zadaniem jest wówczas przesłanie karty do głównego adresata, czyli osoby, której chcemy dać prezent. Niektóre firmy umożliwiają przekazanie karty podarunkowej, a właściwie kodu wraz z życzeniami bezpośrednio na adres e-mail, osoby, której chcemy podarować voucher. Bon kupiony przez Internet możesz również wydrukować. To przydatne rozwiązanie, gdy wybranego przez ciebie sklepu nie ma w twojej miejscowości.

Warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny elektronicznych voucherów. Niektóre firmy nazwę „karta” podarunkowa wzięły sobie mocno do serca. Taka karta wygląda praktycznie tak samo, jak karta debetowa, czy inna karta płatnicza. Jest to jednak bardzo niepraktyczne rozwiązanie, przyjmując, że bon zostanie użyty tylko jeden raz. Nawet jego powtórne użycie wiąże się z dodatkowymi kosztami jego przeróbki. Zdecydowanie bardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest papierowa lub kartonowa wersja karty podarunkowej. To przeważnie bardzo istotne szczególnie dla osób, które żyją w duchu zero waste.

Gdzie kupić kartę podarunkową?

Jeśli szukasz prezentu dla osoby, którą dobrze znasz, z pewnością będzie ci nieco łatwiej podjąć odpowiednią decyzję. W przypadku osoby, z którą widziałeś się jedynie kilkukrotnie i nie wiesz, jakie dokładnie ma zainteresowania trafienie w idealny prezent może być bardzo trudno. Czasami nie warto ryzykować, szczególnie że kartę podarunkową można dostać w niemal każdym sklepie sieciowym, a także u przedsiębiorców, którzy oferują swoje usługi.

Kartę podarunkową możesz kupić, udając się do sklepu lub zamawiając ją online. Otrzymany online kod możesz przesłać do adresata prezentu lub wydrukować go na ozdobnym papierze.

Jakie sklepy przeważnie oferują karty podarunkowe? Z pewnością karty podarunkowe oferuje większość sklepów odzieżowych, a także salony obuwnicze. Po bon możesz się udać również do sklepu z biżuterią, księgarń, salonów muzycznych, czy drogerii. Mało tego nawet apteki posiadają własne vouchery. Jednak nie każdy znajdzie coś ciekawego w wymienionych sklepach. Dlatego bon podarunkowy oferują także salony z elektroniką, sprzętem RTV i AGD, czy salony z wyposażeniem wnętrz.

Jeżeli zależy ci na bardziej personalizowanym prezencie, możesz również skorzystać z możliwości, jaką dają usługodawcy. Dobrym pomysłem na prezent jest karta podarunkowa, która daje jej posiadaczowi możliwość wyboru masażu, zrobienia zabiegu kosmetycznego, czy np. personalizowanego kosmetyku. To nie wszystko kartę podarunkową oferują nawet firmy, w których obdarowany zrobi kurs prawa jazdy.

Jakie są zalety karty podarunkowej?

Karta podarunkowa jest bardzo uniwersalną formą podarunku. Możesz ją równie przekazać bliskiej osobie, którą dobrze znasz, ale także pracownikom firmy, jeśli taką prowadzisz. To również doskonała forma obdarowania osoby, której preferencji nie znasz.

Większość sklepów i usługodawców udostępnia możliwość wyboru kwoty, jaką chcesz zasilić kartę. Sklepy sieciowe mają vouchery już od 20 złotych wzwyż. Na bonach od usługodawcy można napisać kwotę do wykorzystania. Taki prezent to bardzo miła niespodzianka, jeśli obdarowany nie ma obecnie wystarczających środków na zakupy, nie musi korzystać z płatności odroczonych lecz z karty podarunkowej.

Niektóre sklepy umożliwiają ponowne doładowanie karty. Jeśli otrzymałeś kartę podarunkową, możesz ją ponownie wykorzystać, wpierw doładowując ją odpowiednią kwotą. Kartę możesz wówczas wykorzystać wielokrotnie.

Karty podarunkowe dają jej posiadaczowi możliwość wyboru produktu, którym jest zainteresowany. Jeżeli wiesz, że bliska ci osoba lubi ubrania danej marki, może wybrać dokładnie ten produkt, którym jest zainteresowana. Nie dojdzie zatem do sytuacji, w której model lub rozmiar odzieży będzie nieodpowiedni.

Posiadacz karty może z niej skorzystać zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i sklepie online. Tak jak w przypadku kredytów – dostępne są kredyty przez Internet i w placówce banku. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nie nastręczy osobie obdarowanej trudności. Do takiej sytuacji mogłoby dość, gdyby karty można było użyć w sklepie stacjonarnym, który nie znajduje się w miejscowości osoby, która kartę otrzymała.

Długi okres ważności karty, również jest jej sporą zaletą. Nie zawsze obdarowany ma czas lub potrzebę dokonania zakupu w krótkim czasie od jej otrzymania. Przeważnie karty są ważne przez rok od momentu jej zakupu.

Możliwość kilkukrotnego wykorzystania karty w przypadku niewykorzystania całej kwoty, którą zasilona jest karta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł