Dla kogo przeznaczony jest kredyt studencki? Ile wynosi?

Home » Dla kogo przeznaczony jest kredyt studencki? Ile wynosi?

Zdobycie wykształcenie wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Nie każdy młody człowiek może liczyć na pomoc rodziców. Wielu studentów, by wiązać koniec z końcem, stara się o kredyt studencki. Jak otrzymać wsparcie finansowe? Kto może się starać o kredyt dla studenta?

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferowana kwota to
255 500 PLN
na 24 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 96 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.

Czym jest kredyt studencki?

Utrzymanie się w dzisiejszych czasach to ogromne koszty. Tym bardziej, jeśli posiada się dzieci, którym chce się zapewnić dobry start w dorosłe życie. O ile edukacja do poziomu szkoły średniej jest bezpłatna, to studiowanie w odległym mieście wymaga sporych nakładów  finansowych. To ekonomiczne wyzwanie dla rodziców i niestety nie wszyscy mogą go podjąć. W obliczu takiej sytuacji wielu młodych rezygnuje z dalszej edukacji albo szuka rozwiązań na własną rękę. Wielu z nich decyduje się na odciążenie rodziców, podejmując pracę i jednocześnie studiując zaocznie. Drugim rozwiązaniem może być kredyt studencki. Czym on jest?

Jednym ze źródeł zewnętrznego finansowania dedykowanym studentom jest kredyt preferencyjny. To rodzaj pożyczki stworzonej wyłącznie dla studentów i doktorantów uczelni i jednostek akademickich. Dodatkowo jest rodzajem zobowiązania działającego na szczególnych warunkach. Cechuje się więc niższymi kosztami i długim okresem kredytowania. To jedna z korzystniejszych ofert kredytowych jest bowiem dużo tańszy niż standardowy kredyt gotówkowy. Dzieje się tak tylko i wyłącznie ze względu na udział państwa w pokryciu kosztów odsetkowych. Kredyt studencki jest rodzajem wsparcia finansowanego oferowanego przez banki i jest to tzw. kredyt celowy, czyli jego przeznaczanie jest z góry określone. A celem nadrzędnym w jego przypadku jest pokrycie kosztów edukacji i utrzymania w czasie studiów.

Kredyt studencki

Kredyty preferencyjne na ogół kierowane są do węższej grupy odbiorców np. studentów, rolników lub przedsiębiorców. Wpływ na niższe oprocentowanie i pozostałe cechy wyróżniające ma obecność środków pochodzących ze Skarbu Państwa. W przypadku kredytu studenckiego warto podkreślić również to, że oferowana kwota jest wyższa, niż innego kredytu konsumpcyjnego pomimo braku odpowiedniej zdolności kredytowej zainteresowanych.

Kto może skorzystać z kredytu studenckiego?

Zgodnie z obowiązującą ustawą 2.0 o kredyt studencki mogą ubiegać się osoby zamierzające podjąć naukę na uczelni wyższej do 30 roku życia. Należy jednak podkreślić, że wypłata środków przyznawana jest, dopiero gdy ubiegający się o kredyt faktycznie otrzyma od uczelni wyższej indeks i status studenta. Obecni studenci również do 30 roku życia. A także doktoranci, którzy nie ukończyli 35 lat. O kredyt studencki można się starać przez cały rok, a decyzja kredytowa powinna zapaść w ciągu 30 dni. Jeszcze jedną wartą pokreślenia kwestią jest możliwość otrzymania kredytu studenckiego niezależnie od otrzymywanych innych świadczeń stypendialnych. Kryterium stanowi natomiast dochód na osobę w rodzinie, który nie może przekraczać 3 000 złotych w roku ubiegania się o środki.  Dla wielu osób istotną informację stanowi fakt, że Bank Gospodarstwa Krajowego poręcza w całości kredyt, stąd nie należy się obawiać, że niskie dochody rodziców uniemożliwią otrzymanie środków.

Ile wynosi kredyt?

W związku z tym, że student będzie musiał rozpocząć spłatę zobowiązania po dwóch latach od zakończenia studiów, to dano mu prawo ustalenia wysokości otrzymywanego kredytu. Należy podkreślić, że pieniądze otrzymuje co miesiąc w równiej kwocie. Przedział wypłat wynosi od 400 złotych do 1000 złotych. Wysokość rat można zwiększać bądź zmniejszać dostosowując je do swoich obecnych potrzeb finansowych.

Gdzie można składać wniosek o kredyt studencki?

Kredyt studencki jest, jak już wspomnieliśmy dofinansowany z budżetu Państwa. Nie każdy bank podjął się współpracy, stąd tylko 4 banki umożliwiają wypłatę środków. Obecnie wniosek o kredyt studencki można składać w:

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Jak przebiega spłata kredytu?

Sporym udogodnieniem dla osób korzystających z kredytu preferencyjnego studenckiego jest spłata zadłużeniach po 2 latach od ukończenia nauki. Kredytobiorca ma więc szanse i czas na znalezienie posady, która umożliwi mu ustabilizowanie sytuacji finansowe i tym samym spłatę zadłużenia. Spłata odbywa się również na bardzo korzystnych warunkach. Odsetki wynoszą jedynie połowę stopy redyskontowej weksli NBP, a okres spłaty rozkłada się na okres dwukrotności pobierania kredytu. Dzięki temu absolwent miesięcznie spłaca połowę tego, co otrzymywał miesięcznie na studiach. Co ciekawsze, część lub nawet całość długu może zostać umorzona. W przypadku, gdy student osiągnął wybitne wyniki naukowe lub ukończył studia w gronie 10% najlepszych studentów. W chwili problemów finansowych lub gdy jego sytuacja materialna nie pozwala na spłatę zobowiązania, włączone zostaną narzędzia mające na celu odroczenie płatności lub zmniejszenie miesięcznej raty. Minister może również umorzyć kredyt częściowo, a w skaranych przypadkach w całości.

Kredyt studencki a kredyt dla studenta

Kredyt studencki cieszy się dużą popularnością. Jednak nie każdy może go otrzymać. Jeśli student wywodzi się z domu, w którym dochód na członka przekracza 3 000 złotych, to nie ma szans na wsparcie. W takim układzie możliwe jest skorzystanie z kredytu dla studentów lub pożyczek dla studentów. To również produkty przygotowane dla studentów, choć o tak dobre warunki nieco trudniej bez wsparcia finansowego rządu.

Chcąc skorzystać z kredytu lub pożyczki, warto sprawdzić nasz ranking pożyczek na raty, w którym można dopasować produkt do swoich możliwości i finansowych potrzeb. Młodym osobom znacznie trudniej o otrzymanie środków, głównie ze względu na brak historii kredytowej i stałego źródła dochodu.

W przypadku, w którym zależy nam na otrzymaniu pieniędzy, a nie spełniamy kryteriów banku, warto poszukać, np. pożyczki online bez weryfikacji lub pożyczki na dowód. Firmy pożyczkowe mają nieco niższe wymagania, co do możliwości finansowych i historii kredytowej. Student, który posiada źródło dochodu np. pracując w weekend pub otrzymujący świadczenia socjalne może liczyć na dodatkowe pieniądze z instytucji pozabankowych. Niekiedy weryfikacja rachunku bankowego, na który rodzice wykonują stałe przelewy, pozwoli na otrzymanie pożyczki przez Internet.

Aby skorzystać z pożyczki przez Internet, wystarczy mieć aktualny dowód osobisty. Ponadto ukończyć 18 lat i mieć otwarty na swoje nazwisko rachunek bankowy. Proces wnioskowania jest intuicyjny, zajmuje tym samym zaledwie kilka minut. Pożyczkodawcy wymagają wykonania weryfikacji tożsamości, czyli potwierdzenia, że wpisane w formularzu online dane osobowe są zgodne z prawdą. Przeważnie należy wykonać przelew weryfikujący na niewielką kwotę lub skorzystać z najnowszego rozwiązania, czyli tzw. aplikacji weryfikacyjnej. Plusem aplikacji jest jej szybkość, która pozwoli na potwierdzenie danych i badanie zdolności finsnowych w zaledwie kilka minut. Po pozytywnej weryfikacji należy jedynie podpisać umowę i oczekiwać na przelew środków. Cały proces może trwać zaledwie kilka minut.

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł