Czy warto wziąć kredyt lub pożyczkę na pompę ciepła?

Home » Czy warto wziąć kredyt lub pożyczkę na pompę ciepła?

Pożyczki na pompy ciepła mogą być idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy zainwestować w odnawialne źródło energii. Pompy ciepła pozwolą użytkownikowi na ogrzanie nie tylko domu, ale także wody użytkowej, dzięki czemu można się uniezależnić od zewnętrznych dostawców. To przy obecnie wysokich cenach energii i surowców dość opłacalne przedsięwzięcie. Z jakich form finansowania możesz skorzystać? Jakie są pożyczki na pompy ciepła?

Jeśli posiadasz dom jednorodzinny, to zapewne zastanawiasz się, jak go ogrzać przy jak najmniejszych nakładach finansowych. Obecnie cena węgla wzrosła do 3000 a czasem nawet 4000 złotych, przy czym nie jest on łatwodostępny. Nabywcy ustawiają się w kolejkach pod składami w oczekiwaniu na dostawę. Chcąc zapewnić sobie ciepły dom, inwestycja w pompy ciepła to kosztowny, ale bardzo intratny wybór. Choć koszt zakupu i montażu nowoczesnego systemu ogrzewania do domu 150 m2 może wynosić od 30 000 do 50 000 złotych, to z pewnością zwróci się w ciągu kilku lat. Co możesz zrobić, jeśli nie posiadasz oszczędności na nowy projekt inwestycyjny? Czy każdy może otrzymać dofinansowanie z dotacji? Przeczytaj nasz artykuł i wybierz dla siebie najlepszą opcję.

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferowana kwota to
255 500 PLN
na 24 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 96 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.

Pożyczki na pompy ciepła

Wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy może poważnie oddalić nasze innowacyjne zapędy. Na szczęście można skorzystać z kilku alternatywnych źródeł finansowania. Obecnie nadal działa kilka programów mających na celu sfinansowanie lub dofinansowanie zakupu pompy ciepła wraz jej montażem. Jak sfinansować zakup:

  • Rządowa dotacja – program „Czyste Powietrze”,
  • Kredyt z na pompę ciepła 2022 (z dopłatą WFOŚiGW),
  • Ekologiczny kredyt z banku,
  • Kredyt gotówkowy,
  • Zakup pompa ciepła na raty.

Pożyczka na pompy ciepła – program „Czyste Powietrze”

Program „Czyste powietrze” zakłada dopłatę do wymiany źródeł ciepła i termomodernizację budynków. Wiele osób właśnie w ten sposób uzyskało dofinansowanie na demontaż starego, wysokoemisyjnego pieca i zakup nowoczesnego źródła ciepła, np. pompy ciepła (gruntowej lub powietrznej). W tym programie maksymalnie można otrzymać dofinansowanie w wysokości 100 000 złotych, na okres nie dłuższy niż 12 lat. Aby otrzymać kredyt na pompę ciepła, wystarczy złożyć wniosek w banku i wypełnić wniosek o dotację do WFOŚiGW. Jeśli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyrazi zgodę na przyznanie dotacji, zostanie zawarta umowa między Funduszem a beneficjentem. W kolejnym kroku bank przelewa środki z kredytu na konto klienta. Po dokonaniu zakupu i montażu pompy konsument musi się rozliczyć z inwestycji. W ostatnim etapie Fundusz przekazuje pieniądze z dotacji do banku, co jest równoznaczne ze spłatą części kapitału kredytu.

Kredyt z na pompę ciepła z dopłatą WFOŚiGW

Program „Moje ciepło” zakłada dopłatę w wysokości od 30 proc. do 45 proc. kosztów inwestycji, czyli od 7 000 do 21 000 złotych. Wiele zależy w tym przypadku od rodzaju zakupionej pompy. Ponadto w tym programie wsparcie otrzymują osoby, które posiadają nieruchomość o podwyższonym standardzie energetycznym.

Ekologiczny kredyt z banku

Co najmniej kilka banków w Polsce oferuje eko kredyty na cele inwestycyjne na preferencyjnych warunkach. Jednym z takich ekologicznych celów jest właśnie montaż i kupno pompy ciepła, ale także zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Banki udzielając kredytów ekologicznych, stawiają przed kredytobiorcami w zależności od instytucji różne wymagania dotyczące zdolności i historii kredytowej.

Kredyt gotówkowy na zakup pompy ciepła

Kredyt gotówkowy oferowany przez komercyjne banki jest zobowiązaniem, które możemy przeznaczyć na dowolny cel, w tym również na zakup pompy ciepła. Jeśli nie mamy czasu lub ochoty na dokumentowanie zakupu, a także przedstawianie rozliczeń Funduszowi, kredyt wydaje się jednym z szybszych rozwiązań, z których możemy skorzystać. Musisz jednak pamiętać, że aby otrzymać pieniądze z kredytu gotówkowego musisz podsiadać odpowiednią zdolność kredytową i historię kredytową. Najlepsze kredyty możesz znaleźć w naszym rankingu kredytów bankowych.

Zakup pompy ciepła na raty

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, warto zapoznać się z ofertą kilku firm. Dzięki skrupulatnym poszukiwaniom możesz nabyć wiedzę nie tylko na temat wyboru najlepszej pompy, ale także finansowaniu, z którego możesz skorzystać. Wiele firm dalej swoim klientom możliwość zakupu pompy, niezbędnego osprzętu i montażu w dogodnych płatnościach ratalnych. Sprzedawcy często zawierają umowy z bankami, dzięki temu szybko uzyskasz możliwość zakupu całego systemu w dogodnych ratach. Musisz jednak pamiętać, że do kredytu ratalnego również wymagana jest zdolność kredytowa i nienaganna historia spłaty poprzednich zobowiązań.

Zakup pompy ciepła z pożyczki gotówkowej

Większość wymienionych form finansowania zakłada, że konsument ma dobrą zdolność kredytową i równie dobrą historię kredytową. Nie każdy jednak jest w tak komfortowej pozycji. Niekiedy osoby, które mają wysoką zdolność kredytową, ale kilka lat wcześniej miały problemy ze spłatą kredytu, nie mogą otrzymać finansowania z banku. W takim przypadku warto skorzystać z alternatywnego źródła finansowania, jakim jest pożyczka gotówkowa na raty. Pożyczkodawcy często pomijają sprawdzanie historii zadłużenia. Kolejnym udogodnieniem udostępnionym przez pożyczkodawców jest możliwość otrzymania pieniędzy przez osoby, które mają wysokie dochody, ale nie są zatrudnione na podstawie umowy o prace a przykładowo na umowę B2B. Kredyt w banku jest w tym przypadku trudny do zdobycia.

 Pożyczki na pompy ciepła

Czy warto zdecydować się na kredyt lub pożyczkę na pompę ciepła?

Odnawialne źródła energii, jakimi są pompy ciepła, a także panele fotowoltaiczne stanowią przyszłość nowoczesnej energetyki. Jeśli chcesz dbać o planetę, to OZE są tego idealnym przejawem. Ponadto oprócz ekologii inwestujesz w ekonomiczne źródło ciepła, które po kilku latach z pewnością się zwróci. To z pewnością ważna informacja dla osób dbających o ekologie i żyjących według zasad zero waste.

Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z dotacji i dofinansowania pochodzącego od rządowych i samorządowych programów. Należy jednak zaznaczyć, że procedury pozyskania dodatkowych środków bywają bardzo skomplikowane i czasochłonne. W  składaniu wniosku może ci pomóc wyspecjalizowana firma lub sprzedawca sprzętu. Oczywiście usługa ta jest dodatkowo płata. Należy podkreślić, że często konsument najpierw musi zakupić pompy z własnych środków, dopiero później następuje zwrot za inwestycję.

Czy warto zdecydować się na kredyt lub pożyczkę na pompę ciepła? Jeśli nie posiadasz oszczędności, a zależy ci na inwestycji w OZE, to pożyczki na pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem. Montując pompę, uciekasz od kosztów paliwa stałego np. węgla lub drewna, a zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na spłatę zobowiązania. To jaki rodzaj finansowania wybierzesz, w dużym stopniu zależy od twojej sytuacji materialnej. Nawet jeśli zaciągniesz kredyt gotówkowy lub pożyczkę na raty, masz pewność, że są to rozsądnie wydane pieniądze.

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł