Kto udziela pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Home » Kto udziela pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości, są specyficznym rodzaje finansowania, którego udzielają firmy z sektora pozabankowego. Powstały, aby konsumenci, którzy nie mają wystarczającej zdolności kredytowej lub mają nieuregulowane długi, mogli otrzymać niezbędne środki. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji i pilnie potrzebujesz dodatkowej gotówki, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, czym są pożyczki pod zastaw nieruchomości, kto może z nich korzystać i na jakich zasadach? A także ile możesz pożyczyć?

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferowana kwota to
255 500 PLN
na 24 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 96 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.

Czym są pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości przeznaczone są dla konsumentów, którzy przede wszystkim są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości. Dom, mieszkanie, garaż lub inny lokal stanowią zabezpieczenie w razie wystąpienia sytuacji, w której nie jesteś w stanie spłacać rat pożyczki. Choć taka pożyczka może być wybawieniem w trudnej chwili, jest dość ryzykownym przedsięwzięciem, szczególnie gdy nie masz regularnych wpływów na konto lub już posiadasz zadłużenie. W tym artykule omawiamy pożyczkę pod zastaw nieruchomości, jednak na rynku dostępne są również pożyczki pod zastaw auta lub innych wartościowych przedmiotów, np. dzieł sztuki. Wiele zależy od oferty instytucji pozabankowej.

Cel pożyczki pod zastaw nieruchomości

Chociaż pożyczka pod zastaw nie jest kredytem hipotecznym, to działa na podobnej zasadzie. Przy kredycie hipotecznym ustanawia się hipotekę (czyli przeniesienie własności na bank) w razie braku spłaty zobowiązania. Pożyczkodawca może więc wymagać podania celu finansowania, choć nie zawsze jest to praktykowane. Pożyczkę obejmują inne regulacje prawne niż kredyt hipoteczny, który jest kredytem celowym. W jego przypadku cel musi być podany, a dodatkowo konsument musi powiadamiać bank, np. o postępach wykonanych prac budowlanych, w przypadku, gdy kredyt zaciągnięty jest na budowę domu.

Kto może otrzymać pożyczkę pod zastaw?

Niezależnie od rodzaju pożyczki, konsument zawsze musi spełniać kilka wymogów formalnych. Przeważnie zalicza się do nich:

Pełnoletność

Aby otrzymać środki z pożyczki, musisz ukończyć 18 lat. Dopiero po osiemnastych urodzinach nabywa się pełną zdolność do czynności prawnych, w tym przypadku możliwość do podpisania umowy we własnym imieniu. Ponadto niekiedy pożyczkodawca podnosi kryterium wieku, np. do 21 lub 23-ech lat. Przy tego typu zobowiązaniach możesz się spodziewać, że aby otrzymać pożyczkę musisz ukończyć co najmniej 21 lat.

Dowód osobisty

W Polsce za dowód tożsamości uznaje się Dowód osobisty lub Paszport. Pożyczkodawcy preferują jednak Dowód osobisty. Niekiedy konsumenci pytają, czy mogą się posłużyć Prawem jazdy. Niestety Prawo jazdy jest dokumentem, który potwierdza zdobyte przez ciebie umiejętności i uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Pomimo tego, że widnieje na nim twój wizerunek i dane osobowe nie jest respektowany przez pożyczkodawców. Podobnie sytuacja wygląda z Legitymacją studencką.

Polskie obywatelstwo

Pożyczki zarówno te pod zastaw nieruchomości, jak również wszystkie inne rodzaje pożyczek kierowane są do obywateli RP. Jeżeli jesteś cudzoziemcem, poszukaj pożyczki dla obcokrajowców, które również oferowane są przez instytucje pozabankowe.

Zamieszkanie na terytorium RP

Kolejnym koniecznym do spełnienia kryterium jest zamieszkanie na terytorium Polski. Wielu konsumentów, którzy pracują i mieszkają za granicą, pytają o możliwość skorzystania z pożyczki w Polsce. Niestety, jeśli chcesz się ubiegać o finansowanie w Polsce, musisz na stałe przebywać w naszym kraju.

Zdolność kredytowa

Na ogół, jeśli chcesz sięgnąć po pożyczkę, musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową. Za zdolność kredytową uznaje się możliwość spłaty zobowiązania w ustalonym terminie. Jednak w przypadku pożyczki pod zastaw pożyczkodawcy respektują fakt, że masz ograniczoną zdolność kredytową. Stąd dają ci możliwość skorzystania ze swoich środków, ale pod warunkiem posiadania przez ciebie zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

Historia kredytowa

Podobnie, jak w przypadku zdolności kredytowej pożyczkodawcy biorą pod uwagę to, że możesz widnieć jako dłużnik w bazach informacji kredytowej lub gospodarczej. Dlatego, jeśli widniejesz jako dłużnik w KRD, BIK lub innej bazie również możesz ubiegać się o pożyczkę pod zastaw.

Wymieniliśmy podstawowe kryteria, jakie musisz spełnić, aby otrzymać niemal każdy rodzaj pożyczki przeznaczonej dla konsumentów. Tak jak już wspominaliśmy w przypadku pożyczki pod zastaw, musisz dodatkowo być właściciel lub współwłaścicielem nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie.

Pożyczki pod zastaw – warunki

Warunki udzielania pożyczki pod zastaw mogą różnić się w zależności od instytucji, z którą chcesz podpisać umowę. Występuje jednak kilka elementów wspólnych:

  • Wysokość finansowania zazwyczaj nie może przekroczyć 60-80% wartości nieruchomości,
  • Oprocentowanie pożyczki może być czasowo stałe lub zmienne,
  • Zobowiązanie na ogół nie może być udzielone na okres dłuższy niż 20 lat,
  • Najczęściej pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel,
  • Pożyczka przeważnie obarczona jest dodatkowymi kosztami, np. prowizją,
  • Na ogół istnieje również możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Wracając do wysokości zobowiązania, to pożyczki pod zastaw są przeważnie wyższe, niż standardowe pożyczki. Ich wysokość jest jednak zależna od rodzaju nieruchomości, której jesteś właścicielem. W przypadku np. domu wiele zależy od jego metrażu, standardu, czy lokalizacji.

Kto udziela pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Finansowania pod zastaw nieruchomości udzielają zarówno banki, SKOK-i, jak również instytucje pozabankowe. Nie da się ukryć, że dodatkowe środki najłatwiej pozyskać z firm pozabankowych. Klienci doceniają pożyczkodawców za dużo prostszy sposób składania wniosków i mniej wymogów formalnych. Ponadto dużo łatwiej o pozytywną decyzję o przyznaniu środków finansowych.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Wymagane dokumenty

Będąc zainteresowanym pożyczką pod zastaw nieruchomości, musisz przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Należą do nich:

  • Dowód osobisty,
  • Numer księgi wieczystej,
  • Potwierdzenie nabycia nieruchomości,
  • Zdjęć nieruchomości i jej wyceny,
  • Zaświadczenia o dochodach,
  • Wypis z rejestru gruntów.

Wniosek o pożyczkę pod zastaw możesz wypełnić przez Internet lub udać się do placówki wybranej firmy. W przypadku pożyczki online niezbędny będzie komputer, laptop i telefon komórkowy z dostępem do Internetu.

Podsumowanie

Jeżeli interesuje cię pożyczką pod zastaw nieruchomości warto, żebyś porównał oferty co najmniej kilku firm w podobny sposób, jak robimy to w naszym rankingu kredytów hipotecznych. Ten rodzaj zobowiązania opiewa na wysokie kwoty, stąd warto, abyś dokładnie oszacował wszystkie koszty, które będziesz musiał ponieść. Warto również sprawdzić opinie innych konsumentów w Internecie na temat wybranego przez ciebie pożyczkodawcy. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, dokładnie przeczytaj umowę, a jeśli któraś kwestia jest niejasna, warto, abyś skonsultował się z doradcą finansowym. Zwróć również szczególną uwagę na koszty, jakie będziesz ponosił w związku z otrzymaną pożyczką. Niezależnie od tego, jaka kwota cię zainteresuje, samodzielnie oblicz swoją zdolność kredytową i opracuj plan na wypadek utraty pracy lub choroby. To dość ważne, szczególnie że w grę wchodzi, np. twoje mieszkanie. Świadome pożyczanie jest bezpieczniejsze.

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł