Zdolność kredytowa — jak ją poprawić?

Home » Zdolność kredytowa — jak ją poprawić?

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych parametrów zarówno, gdy chcesz skorzystać z kredytu, jak również z pożyczki. Dzięki wyższej zdolności kredytowej możesz otrzymać wsparcie w pożądanej wysokości. Co możesz zrobić, żeby zwiększyć swoje materialne możliwości w oczach instytucji finansowych?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to inaczej mówiąc, możliwość konsumenta do spłaty zadłużenia – pożyczki bądź kredytu wraz z ustalonymi odsetkami w wyznaczonym terminie. Istotne jest tutaj to, aby nie ucierpiał budżet konsumenta. Nasuwa się wiec pytanie, skąd instytucje finansowe wiedzą, na jakim poziomie kształtują się nasze dochody i wydatki? Kiedy składasz wniosek o pożyczkę lub kredyt gotówkowy, musisz wypełnić stosowny formularz. W deklaracji tej wpisujesz wszystkie swoje dochody oraz koszty związane z życiem. Ponadto banki wymagają zaświadczenia od pracodawcy. W zaświadczeniu pracodawca wypisuje nie tylko wysokość dochodu, ale także rodzaj umowy, na którą jesteś zatrudniony, czas jej trwania, a także zajmowane przez ciebie stanowisko. To jednak nie wszystko. Badanie zdolności opiera się na parametrach jakościowych i ilościowych.

Do oceny ilościowej wchodzą:

  • dochody,
  • koszty związane z życiem,
  • posiadane już zobowiązania finansowe.

Ocenie jakościowej natomiast podlegają:

  • wiek,
  • stan cywilny,
  • liczba osób będących na utrzymaniu konsumenta,
  • poziom wykształcenia,
  • posiadany majątek,
  • historia kredytowa,
  • inne.

Gdy instytucja finansowa otrzyma te informacje, na ich podstawie jest w stanie ocenić, czy dasz radę spłacić zobowiązanie w terminie bez większych komplikacji.

zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa — jak ją poprawić?

Ubiegając się o większy kredyt np. hipoteczny lub  pożyczkę, zastanów się, czy jesteś w stanie spełnić wymogi firmy finansowej. Dlatego przed złożeniem wniosku warto:

  1. Zamknąć poprzednie zobowiązania – każdy kredyt, pożyczka, karta kredytowa skutecznie obniżają zdolność kredytową. Im mniej zobowiązań, tym lepiej. Jeśli nie stać cię na przedwczesną spłatę kilku zobowiązań, możesz pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym, który jednocześnie obniży miesięczną ratę.
  2. Zadbać o historię kredytową – to jeden z czynników, który ma duży wpływ na ocenę, która wystawi ci pożyczkodawca. Sprawdź samodzielnie, jak wygląda raport na twój temat w BIK. Możesz to zrobić, zakładając konto użytkownika na platformie Biura Informacji Kredytowej. Każdy konsument ma możliwość jednorazowego wygenerowania raportu rocznie za darmo. W razie, gdy negatywny wpis się przedawnił, możesz prosić o jego usunięcie. Tutaj sprawdzisz, jak bezpłatnie sprawdzić BIK.
  3. Zmienić formę zatrudnienia – jeśli pracujesz na umowie cywilno-prawnej, czyli umowę o dzieło lub umowie zlecenie postaraj się je zmienić. Choć może ci się to wydawać trudne do osiągnięcia, jest to z jeden z czynników, które mają wpływ na ocenę wiarygodności klienta.
  4. Zwiększyć dochody – kolejny trudny krok przed tobą. Jeśli starasz się o kredyt hipoteczny, wyższe dochody w tym przypadku są gwarancją, że poradzisz sobie ze spłatą zobowiązania w dłuższej perspektywie.
  5. Minimalizować koszty utrzymania – zbyt duże koszty utrzymania również mogą obniżyć twoją zdolność kredytową. Jeśli tylko masz możliwość, postaraj się oszczędzać np. na mediach (woda, prąd, gaz).
  6. Obliczyć swoje finansowe możliwości – składając wniosek o pożyczkę lub kredyt oblicz wcześniej, na jakie koszty możesz się narazić. Bardzo prawdopodobne, że jeśli nie doszacujesz swoich wydatków instytucja, do której się zwracasz, zrobi do skrupulatniej. Jeśli zawnioskujesz o niższą, a zatem realną do spłaty kwotę, twoje szanse wzrosną. Najlepszą pożyczkę możesz sprawdzić tu – ranking pożyczek na raty.

Jak możesz zauważyć, starania o zwiększenie zdolności kredytowej wymagają sporego wysiłku. Jeśli jednak zależy ci na dodatkowych środkach, są to niezbędna i skuteczne kroki.

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferowana kwota to
255 500 PLN
na 24 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
60 000 PLN
na 96 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł