Ile kosztuje prawo jazdy w 2023 roku? Za co musimy zapłacić?

Home » Ile kosztuje prawo jazdy w 2023 roku? Za co musimy zapłacić?

Jedną z najbardziej przydatnych i praktycznych umiejętności jest umiejętność prowadzenia samochodu. Kierować autem potrafią ludzie niemal w każdym wieku i wykonujący każdą profesję. Jest to niemalże podstawowa czynność, która często jest niezbędna, a nawet konieczna w dorosłym życiu. Umiejętność prowadzenia samochodu pozwala nam na znaczne zaoszczędzenie czasu, wygodę i sporą niezależność. Za te udogodnienia musimy jednak słono zapłacić. Koszty to nie tylko kurs, ale także badania, egzaminy, dokumenty, a niekiedy nawet dodatkowe lekcje. Co więcej, cena kursu znacznie wzrosła od 2022 roku. Ile kosztuje prawo jazdy w 2023 roku? Jakie koszty będziemy musieli ponieść, by otrzymać uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego?

Ile kosztuje prawo jazdy w 2023 roku? Co musimy opłacić?

Kiedy decydujemy się na podniesienie swoich kwalifikacji, na ogół płacimy za sam kurs lub samo szkolenie. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdu. W tym przypadku oprócz samego kursu prawa jazdy konieczne jest np. przejście badań, które sprawdzają nasz stan zdrowia.

Profil Kandydata na Kierowcę

Od 2014 roku wprowadzono konieczność zakładania Profilu Kandydata na Kierowcę tzw. PKK. Dzięki profilowi kandydat na kierowcę otrzymuje swój indywidualny numer, który przechowywany jest systemie teleinformatycznym. Do systemu wgląd mają ośrodki szkoleniowe i egzaminacyjne, a także urzędy wydające dokument. Założenie profilu PKK jest bezpłatne, ale płatne są dokumenty, które należy w profilu umieścić.

Ile kosztuje prawo jazdy

Badania lekarskie

Aby rozpocząć kurs prawo jazdy, musimy wykonać badania lekarskie. Na podstawie ich wyniku lekarz pozwoli nam przestąpić do kursu prawa jazdy lub ewentualnie po zdanym egzaminie prawo jazdy będzie wymagało okresowego odświeżania. Podczas badania sprawdzany jest przede wszystkim wzrok, ale także słuch, zmysł równowagi i układ ruchu. Koszt badania to na ogół 200 złotych.

Oprócz badania lekarskiego konieczne jest również posiadanie zdjęcia twarzy. Na ogół komplet zdjęć możemy zrobić u fotografa za około 30 złotych.

Otrzymanie PKK możliwe jest po złożeniu wniosku w wydziale komunikacji. Wniosek możemy pobrać na stronie internetowej wydziału komunikacji, często jest również dostępny w szkołach jazdy. Do wniosku należy dołączyć:

  • Aktualne zdjęcie,
  • Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych,
  • Dokument potwierdzający adres zameldowania – jeśli mamy nowy dowód osobisty, w którym nie ma adresu, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o zameldowaniu z urzędu gminy,
  • Pisemna zgoda rodziców lub opiekuna prawnego – prawo jazdy mogą rozpocząć osoby, którym do pełnoletności zostały 3 miesiące. W tym przypadku konieczne jest przedłożenie zgody na kurs, ale uwaga, zagrody udziela rodzic (opiekun prawny) w obecności urzędnika.

Wniosek o PPK możemy również złożyć przez Internet na stronie internetowej esp.pwpw.pl

Ile kosztuje prawo jazdy? Jeśli założyliśmy już konto PPK i mamy swój indywidualny numer, możemy przystąpić do kursu. Ile musimy za niego zapłacić? Cena zależy od co najmniej kilku czynników i zaczynają się na poziomie 2 500 złotych, na 3 500 złotych, kończąc. Cena ta obejmuje jedynie kurs, bez egzaminów. Pamiętajmy jednak o tym, że egzamin może przysporzyć wielu osobom trudności. 30 godzin jazd mogą nie być wystarczające, by posiąść tę umiejętność w tak krótkim czasie. Wówczas musimy dokupić np. dodatkowe lekcje. Koszt pojedynczej godziny wynosi nawet 100 złotych.

Aby otrzymać uprawnienia, musimy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Koszt egzaminów ustalono odgórnie w Ustawie Prawo o ruchu drogowym. Za egzamin teoretycznie przejdzie nam zapłacić 50 złotych, za egzamin praktyczne 200 złotych lub 250 złotych w zależności od kategorii.

Od czego zależy wysokość ceny kursu na prawo jazdy?

Jak możemy zauważyć, ceny kursów są bardzo zróżnicowane, a różnice pomiędzy cenami mogą sięgać aż 1000 złotych. Skąd taka rozbieżność? Cena kursu zależy od wielu czynników.

Jednym z pierwszych jest województwo, w którym decydujemy się wziąć udział w kursie, a także wielkość miejscowości, w której istnieje wybrana szkoła jazdy. Niekiedy ceny kursów w mniejszych miejscowościach są wyższe niż w dużych miastach. Wyższe ceny związane są z mniejszą konkurencją w małych miejscowościach.

Na cenę wpływ ma również renoma szkoły. Obecnie bardzo dużo osób przed wyborem szkoły przeprowadza bardzo dokładne i skrupulatne badania dotyczące zdawalności egzaminów w danej szkole. Na wysoką cenę wpływ ma także kadra, czy wyposażenie szkoły. Nie bez znaczenia pozostaje stan samochodów, możliwość dostosowania godzin jazd do swoich preferencji i możliwości. Im większy mamy wybór i poziom nauczania, tym kurs jest droższy. Choć cena nie jest równoznaczna z jakością.

Dodatkowe udogodnienia i profity również mogą wpływać na wysokie koszty kursu na prawo jazdy. Dla wielu kursantów istotne jest otrzymanie bonifikaty na badania lekarskie, bezpłatne materiały szkoleniowe, szkolenie z pierwszej pomocy itd. Niekiedy niższy koszt kursu oznacza dodatkowe opłaty za wymienione powyżej profity. Warto dokładnie obliczyć, czy droższy kurs w konsekwencji nie wyjdzie nas w rzeczywistości taniej.

Kiedy wiemy już, ile kosztuje kurs na prawo jazdy, warto zastanowić się nad formami spłaty. Na szczęście większość firm udostępnia płatność ratalną. Jeśli jednak chcemy zapłacić za kurs z góry (co często wychodzi nieco taniej), możemy skorzystać z chwilówki online, której zaciągniecie, trwa dosłownie kilka minut.

Za co musimy zapłacić, robiąc kurs na prawo jazdy?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na kurs prawa jazdy, musimy mieć na uwadze fakt, że nie jest to tanie upoważnienie. Jednak z drugiej strony prawo jazdy otwiera nam drogę do niemal niezbędnej umiejętności. Robiąc kurs prawa jazdy, musimy się spodziewać następujących kosztów:

  • Zdjęcie – około 30 złotych
  • Badanie lekarskie – około 200 złotych,
  • Kurs prawa jazdy – około 3 000 złotych,
  • Egzaminy (teoretyczny i praktyczny na kategorię B) – 250 złotych.

Niekiedy dodatkowo musimy dokupić kilka godzin, plus ponowne podejście do egzaminu. Wówczas koszty automatycznie wzrastają. W przypadku dokupienia dodatkowych 5 godzin jazd musimy doliczyć około 500 złotych. Kolejny koszt to ponowne podejście do egzaminu praktycznego – 200 złotych. W sumie w tej konfiguracji ile kosztuje prawo jazdy? To koszt powyżej 4 000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł