Banknot 500 złotych – dlaczego jest taki poszukiwany?

Home » Banknot 500 złotych – dlaczego jest taki poszukiwany?

Pojawienie się banknotu o nominale 500 złotych wywołał niemałe poruszanie. Wśród kolekcjonerów zawrzało. W dniu wprowadzenia nowego banknotu przed bankami ustawiali się zainteresowani. Wiele osób ciągle poszukuje banknotów 500 złotowych, nie ze względu na wysoki nominał, lecz ze względu na ich stosunkowo niewielką liczbę. Dodatkowo wyszukiwanym atutem takiego banknotu jest unikatowy numer seryjny, o którym również napiszemy w tym artykule. Na internetowych aukcjach możemy spotkać się z banknotami, za które należy zapłacić dużo więcej, niż sugeruje nominał. Dlaczego?

W jakim celu powstał banknot 500 złotych?

Według Narodowego Banku Polskiego banknot 500 złotych, czyli o najwyższym nominale ułatwia rozliczenia gotówkowe pomiędzy konsumentami. Ponadto wysoki nominał pozwala na obniżenie kosztów związanych z obsługą pieniędzy, które ponoszą głównie przedsiębiorcy. Banknot 500 złotych został wprowadzony do obiegu 10 lutego 2017 roku. Co ciekawe przeciwny wprowadzeniu banknotu o tak wysokim nominale był wiceminister rozwoju. Tadeusz Kościński zaapelował do prezesa NBP Adama Glapińskiego tymi słowy:

Mając na uwadze obecne potrzeby gospodarcze Polski, uprzejmie proszę o ponowne rozważenie zasadności wprowadzania do powszechnego użytku banknotu o nominale 500 PLN, ewentualnie ograniczenia dostępności tego banknotu wyłącznie do obrotu międzybankowego.

Tadeusz Kościński swój sprzeciw uzasadniał faktem, że pojawienie się pieniędzy o tak wysokim nominale nie służy przeciętnemu obywatelowi. Dużo częściej wykorzystywane są do działań przestępczych, umożliwiających działania w tzw. szarej strefie. Co więcej, wiele państw Unii Europejskiej wycofuje z obiegu nominały o wysokiej wartości, a za przykład może nam posłużyć np. 500 euro.

banknot 500

Jak wygląda banknot 500 złotych?

Banknot 500 złotych jest banknotem o wymiarach 150 × 75 mm. Na awersie banknotu znajduje się portret króla Jana III Sobieskiego. Na rewersie orzeł w koronie, za nim pałac w Wilanowie. Wizerunek króla zaprojektował Andrzej Heidrich. Jest również autorem pozostałych polskich banknotów będących w obiegu (10, 20, 50, 100 i 200 złotych).

Cechy charakterystyczne banknotu 500 złotowego

Banknot ten posiada wiele cech charakterystycznych. Do cech tych należą np. znak wodny, który nie jest zadrukowany i który znajduje się po lewej stronie banknotu, jeśli spojrzymy na niego od przodu. Kolejną cechą jest nitka zabezpieczająca, którą możemy zobaczyć w całości, patrząc na banknot pod światło. Następnym elementem, który możemy dostrzec, patrząc pod światło, jest korona w owalu. Jeśli patrzymy na banknot z przodu lub z tyłu widzimy jedynie fragment grafiki. Kolejne zabezpieczenie to hełm rycerski tzw. szyszak, który płynnie zmienia swój kolor z zielonego na niebieski.

Ponadto na banknocie wyczuwalne są wypukłe elementy takie jak: portret króla Jana III Sobieskiego, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika Narodowego Banku Polskiego. Także napis „Warszawa” i data emisji banknotu. Na banknocie znajdziemy także oznaczenia dla osób niewidomych (dwie pionowe linie z drobnych kwadratów). Oraz wypukły napis „NARODOWY BANK POLSKI”, a także cyfrowe oznaczenia nominału i górny szeroki pasek po prawej stronie od wizerunku króla.

Z kolei na rewersie banknot 500 złotych ma uwypuklenia w postaci słownego oznaczenia nominału, klauzuli prawnej i dolnego paska. Napis „NARODOWY BANK POLSKI” również jest wyczuwalny pod palcami.

Banknot 500 złotych ma również kilka mikrodruków wykonanych metodą druku stalorytniczego – napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” lub druku offsetowego „NARODOWY BANK POLSKI” i „NBP 500 NARODOWY BANK POLSKI”, które są bardzo precyzyjnie wykonane i czytelne po powiększeniu.

Na odwrotnej stronie banknotu znajduje się wydrukowany farbą opalizującą ornament. Widoczny jest w zależności od kąta patrzenia, czasami jest praktycznie w ogóle niedostrzegalny.

Na banknocie znajdują się również zabezpieczenia utajnione, widoczne jedynie przy użyciu świtała ultrafioletowego. Jednym z takich elementów, jest kwadrat, na którym widoczny jest nominał „500” wraz ze skrótem „ZŁ”, które położone są po lewej strony od portretu króla. Do niewidocznych oznakowani widzianych jedynie w ultrafiolecie może także zaliczyć numer widoczny z lewej strony, a z prawej strony wizerunku króla górny pas.

Dlaczego banknot o najwyższym nominale stał się kolekcjonerską perełką?

Jak podają statystyki banku centralnego, obecnie w obiegu jest 53,3 mln banknotów o nominale 500 złotych. Gdy banknot 500 złotych wchodził do obiegu, bank centralny powiadomił, iż wydrukowano 50 mln sztuk. Dodatkowe 3,3 mln zostało dodrukowane na podstawie drugiego zarządzenia prezesa banku centralnego. Pierwsze postanowienie, które zostało wydane w grudniu 2016 roku, mówiło o nakładzie w liczbie 50 mln sztuk. W kolejnym postanowieniu ustanowiono dodruk w liczbie do 170 mln sztuk. Co oznacza, że w obiegu może się pojawić nawet 220 mln banknotach o najwyższym nominale. Póki co, znalezienie banknotu 500 złotych jest dość trudne. Z ciekawostek najwięcej banknotów będących na rynku to te o nominale 100 złotych. Jest ich nawet 1,7 mld. Przez co, konsumenci rzadko spotykają się z banknotem 500 złotych. Nie często pojawiają się w bankomatach, gdy np. chcą wypłacić otrzymany kredyt gotówkowy.

Najbardziej pożądanymi i poszukiwanymi banknotami są te, które wyszły jako pierwsze z serii lub mają nietypowe numery. Należą do nich banknoty z numerami serii rozpoczynającymi się od AA lub BB, a także YA lub ZA. Do równie wartościowych banknotów, zaliczane są te z ciekawymi numerami np. 1234567 i 8765432, za które kolekcjonerzy są w stanie zapłacić dużo ponad ich nominalną wartość. Równie atrakcyjne są banknoty z numerami, w których oprócz zer występuje tylko jedna cyfra np. 0000006.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł