Dokumenty, które warto przygotować, by szybciej otrzymać pożyczkę przez Internet?

Home » Dokumenty, które warto przygotować, by szybciej otrzymać pożyczkę przez Internet?

Kiedy sięgamy po środki pochodzące z instytucji finansowych, na ogół jesteśmy w takiej sytuacji, że pieniądze chcemy otrzymać niemal natychmiast. Szukamy zatem pożyczki lub kredytu, których pozyskanie nie wymaga od nas donoszenia sterty dokumentów. Co możemy zrobić, żeby jeszcze lepiej przygotować się do składania wniosku. Jakie dokumenty mogą być wymagane przez pożyczkodawcę? Czy proces starania o pożyczkę przez Internet przebiega inaczej niż w przypadku podpisywania umowy w placówce pożyczkodawcy? Odpowiadamy.

Rodzaj zobowiązania a wymagania instytucji finansowych

Pożyczkodawcy, często opisują sytuację, w której po szybką gotówkę sięgają osoby, które z łatwością mogły pozyskać dodatkowe środki w banku. Jednak pomimo dobrej zdolności kredytowej i nienagannej historii spłat poprzednich zobowiązań, wybierają pożyczkę. Dlaczego takie sytuacje mają miejsce? Z relacji pracowników firm pożyczkowych wynika, że klienci chętnie korzystają z pożyczek ze względu na skrócony czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu pożyczki. Ponadto ogromnym atutem pożyczek przez Internet jest zminimalizowany proces składania wniosku. Pożyczkodawcy tak skonstruowali formularz wypełniany online, że mogą z niego z łatwością skorzystać osoby, które nie czują się biegłe, zasiadając przy komputerze.  Ponadto proces jest intuicyjny i łatwy do przejścia również dla osób niemających doświadczenia w składaniu podobnych wniosków.

Przeważnie, gdy chcemy skorzystać z kredytu, musimy dokładnie przejść proces weryfikacji tożsamości, badanie zdolności kredytowej, a także kontrolę biur informacji kredytowej i gospodarczej. Proces ten może trwać nieco dłużej, gdy o kredyt staramy się w banku, w którym nie posiadamy rachunku bankowego. Ponadto im wyższą kwotę chcemy pozyskać, tym więcej formalności przyjdzie nam dopełnić. Jedną z najmniej lubianych przez konsumentów powinności, jest dostarczenie zaświadczenia o wysokości dochodów. Zaświadczenie to należy dostarczyć przełożonemu. Zadaniem pracodawcy jest wypisanie kwoty naszego dochodu. Często musi również wpisać rodzaj i formę umowy, na podstawie której nas zatrudnienia. Dodatkowo niekiedy nasz przełożony musi wypisać również zajmowane przez nas stanowisko. To dla wielu konsumentów dość kłopotliwa i mało komfortowa sytuacja. Nie każdy bowiem ma chęć wtajemniczać przełożonego w swoje finansowe decyzje.

Firmy pozabankowe przeważnie nie wymagają zaświadczenia o dochodach. Do takiej konieczności może jednak dojść, jeśli potencjalny pożyczkobiorca nie jest w stanie udowodnić otrzymywanych dochodów. Przeważnie jednak pożyczkodawcy mają inne formy potwierdzenia zdolności kredytowej konsumentów. I wymagają innych dokumenów.

Dokumenty

Jakie metody potwierdzenia dochodów stosują firmy pożyczkowe?

Wymagane dokumenty w dużym stopniu zależą od wewnętrznych ustaleń firmy pozabankowej i kwoty zobowiązania. Również nasza historia kredytowa może wpływać na to, czego będzie wymagał od nas pożyczkodawca. Niekiedy, np. przy chwilówkach online wystarczy nasze oświadczenie. Innym razem faktycznie musimy dostarczyć dokumenty od pracodawcy

Pożyczkodawcy niemal zawsze wymagają od konsumentów oświadczenia o dochodach i kosztach prowadzenia gospodarstwa domowego. Warto pamiętać o tym, że oświadczenie musi być zgodne ze stanem faktycznym. Według litery prawa poświadczenie nieprawdy w przypadku pożyczek uznawane jest za chęć wyłudzenia pożyczki. Co ważniejsze jest to przestępstwo, za które grodzi pozbawienie wolności do lat pięciu. Warto o tym pamiętać, gdy korzystamy z produktów finansowych.

Jeśli kwota zobowiązanie jest nieco wyższa, tak jak ma to miejsce w przypadku pożyczek na raty, samo oświadczenie może być niewystarczające. Wówczas możemy zostać poproszeni o wygenerowanie dokumentu z historią transakcji na naszym rachunku bankowym. Pożyczkodawca w ten sposób sprawdza, czy otrzymujemy regularnie dochody. Ponadto dzięki historii operacji, jest w stanie sprawdzić, z jakimi kosztami borykamy się miesiąc w miesiąc. Na ogół jesteśmy proszeni o historię transakcji z ostatnich trzech do sześciu miesięcy.

Inną formą potwierdzania dochodów jest aplikacja weryfikująca. Niektóre firmy wraz z aplikacją mogą sprawdzić historię transakcji na naszym rachunku. To znacznie szybszy sposób na zbadanie naszej zdolności kredytowej. Nie musimy się również obawiać aplikacji weryfikujących. Ich stosowanie jest całkiem bezpieczne. Aplikacja nie ma możliwości podjęcia żadnych działań w naszym imieniu. Jego działanie oparte jest bardziej na skanowaniu, czy też podglądzie konta. Konsumenci cenią ten rodzaj weryfikacji tożsamości i badania zdolności kredytowej. Głównie ze względu na szybkość i brak konieczności dosyłania innych dokumentów.

Jeżeli pożyczkodawca ma jakieś wątpliwości, czasami wymaga od wnioskodawcy przedłożenia zaświadczenia o dochodach od przełożonego. Innym sposobem na udokumentowanie dochodów jest dostarczenie umów, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni.

Dokumenty, które warto przygotować, by szybciej otrzymać pożyczkę przez Internet?

Jeżeli zależy nam na pozyskaniu szybkiej gotówki, warto przygotować niezbędne dokumenty i informacje. Z pewnością pożyczkodawca zażąda od nas danych widniejących na dowodzie osobistym. Będziemy musieli zatem podać nasze imię i nazwisko, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego. Ponadto, aby udokumentować nasze miejsce pobytu, niekiedy musimy pokazać rachunek np. za prąd lub gaz z naszym nazwiskiem i adresem.

Jak wspomnieliśmy, nie zawsze wymagany jest dokument z historią transakcji na rachunku bankowym. Zatem zanim wygenerujemy historię transakcji, warto upewnić się w firmie pożyczkowej, czy będzie konieczna.

Do zawarcia umowy o pożyczkę przez Internet niezbędny będzie numer naszego indywidualnego rachunku bankowego. Logując się na swoje konto bankowe, dajemy aplikacji chwilowy wgląd do naszej bankowości elektronicznej. Pamiętajmy, że konieczne jest posiadanie indywidualnego rachunku bankowego. Najlepiej, jeśli będzie to rachunek, na który co miesiąc otrzymujemy przelew od pracodawcy.

Jeśli skorzystanie z aplikacji weryfikującej jest niemożliwe, możemy również przygotować umowę, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni. Dzięki temu proces wnioskowania przebiegnie znacznie szybciej.

Czego może wymagać od nas pożyczkodawca? Jeśli nie mamy pewności, w jaki sposób przeprowadzane jest badanie zdolności kredytowej, warto skontaktować się z wybraną przez nas instytucją pozabankową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł