Sesje wychodzące i sesje przychodzące mBank

Home » Sesje wychodzące i sesje przychodzące mBank

Zdarza się, że godzina, o której otrzymamy przelew ma dla nas bardzo istotne znaczenie. Nieraz kilkukrotnie sprawdzamy, czy ważny dla nas przelew dotarł. Działania te są jednak bezowocne. Sesje wychodzące i przychodzące wykonuje się o określonej godzinie i nasze nerwowe sprawdzanie stanu konta niczego nie zmieni. Czym są sesje wychodzące i sesje przychodzące mBank. O której godzinie możemy się ich spodziewać? Czy jesteśmy w stanie je przyspieszyć? Odpowiadamy.

Czym są sesje wychodzące i sesje przychodzące mBank?

Sesje przychodzące i sesje wychodzące dotyczą wszystkich banków i nazywane są sesjami ELIXIR. Sesje ELIXIR (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa) są to godziny, w których księgowane są przelewy wychodzące i przelewy przychodzące. System ten został wprowadzony w 1994 roku i oparty jest o teletransmisję danych, w której następuje wymiana informacji na temat zleceń płatniczych pomiędzy różnymi bankami. System ELIXIR kontrolowany jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową. KIR czuwa nad poprawnością wykonanych transakcji i porządek rozliczeń międzybankowych.

Sesje ELIXIR wykonywane są przez wszystkie banki w określonych przedziałach czasowych w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku. Operacje rozliczane są w trzech blokach: porannym, popołudniowym i wieczornym. Godziny sesji wychodzących i przychodzących w różnych bankach mogą się miedzy sobą różnić. Działania te mają na celu usprawnienie systemu. Tak, by nie powstawały blokady.

Godziny sesji księgowanych przez KIR:

 • Poranne sesje rozrachunkowe wykonuje się w godzinach od 10.30 do 11.00,
 • Popołudniowe sesje rozrachunkowe trwają od godziny 14.30 do 15.00,
 • Wieczorne sesje rozrachunkowe wykonuje się w godzinach od 17.00 do 17.30.

Przelewy wewnętrzne, czyli w obrębie tego samego banku, wykonuje się zwykle od razu, czyli w czasie rzeczywistym. Jeśli natomiast przelew wykonujemy do innego banku i wykorzystujemy do tego celu tradycyjny przelew, czyli ELIXIR minimalny czas oczekiwania na przelew wynosi około dwóch godzin.

Sesje przychodzące mBanku realizuje się w następujących godzinach:

 • Poranna sesja przychodząca – 11.15
 • Popołudniowa sesja ELIXIR – 15.00,
 • Wieczorna sesja przychodząca ELIXIR –18.15.

Wychodzące sesje mBank realizuje się w następujących godzinach:

 • I sesja wychodząca – 5.55,
 • II sesja ELIXIR – 9.55,
 • III sesja wychodząca ELIXIR –13.25.
sesje przychodzące mBank

Sesje wychodzące i sesje przychodzące mBank przelewów firmowych

Godziny sesji wychodzących i sesji przychodzących mBank dotyczących kont firmowych różnią, się od godzin sesji dla osób prywatnych.

Sesje przychodzące mBanku dla kont firmowych realizuje się w następujących godzinach:

 • I sesja przychodząca rozpoczyna się o godzinie 10.30 i kończy się o godzinie 11.00,
 • II sesja przychodząca realizowana jest o godzinie 14.30 i trwa do godziny 15.00,
 • III sesja przychodząca rozpoczyna się o godzinie 17.00 i kończy się o godzinie 17.30.

Sesje wychodzące mBank dla kont firmowych realizuje się w następujących godzinach:

 • I sesja wychodząca jest wykonywana o godzinie 8.00,
 • II sesja wychodząca realizowana jest o godzinie 12.00

Jakie dane należy wpisać, wykonując przelew?

Jeśli chcemy wykonać przelew mBank, konieczne jest podanie kilku niezbędnych informacji, które pozwolą na dostarczenie przelewu do odbiorcy.

Jedną z ważniejszych informacji jest odbiorca przelewu. Wykonując przelew, nazwę odbiorcy np. firmy lub imię i nazwisko osoby prywatnej należy wpisać w pierwszej rubryce przelewu.

Kolejna rubryka dotyczy numeru rachunku bankowego odbiorcy. Warto zwrócić uwagę na wszystkie cyfry, tak by ich nie pomylić. Jeśli numer konta bankowego odbiorcy mamy zapisany np. na umowie kredytu hipotecznego, mBank daje nam możliwość jego zeskanowania. Wówczas o pomyłkę trudniej.

Jako trzecią podajemy informację dotyczącą tytułu przelewu. W zależności od rodzaju przelewu będzie nim np. unikalny numer użytkownika, czy numer faktury.

Ostatnią niezbędną informacją jest oczywiście kwota przelewu, którą chcemy przesłać do odbiorcy.

Jeżeli odbiorca przelewu ma rachunek bankowy w mBanku, przelew realizuje się niemal natychmiast. W przypadku konta w innym banku, aby sesja ELIXIR była zrealizowana, musimy spełnić następujące warunki:

 • Oba banki, nadawcy i odbiorcy muszą należeć do systemu ELIXIR,
 • Zlecenie musi być wykonane w walucie polskiej,
 • Kwota przelewu nie może być wyższa niż 1 000 000 złotych.

Kiedy możemy się spodziewać otrzymania środków, na które czekamy?

Tak naprawdę czas oczekiwania zależy od kilku czynników. Tak jak wspomnieliśmy, przelewy między posiadaczami kont w mBanku księguje się praktycznie od razu. W tym przypadku nie musimy czekać na sesje wychodzące, czy sesje przychodzące mBank. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, jeśli wysyłamy przelew do innego banku lub oczekujemy przelewu z innego banku.

W takim układzie czas oczekiwania uzależniony jest aż od trzech różnych sesji. W tym przypadku godzina wykonania przelewu ma znaczenie. Nie da się ukryć, że im wcześniej wykonamy przelew, tym przelew ma większe szanse na dotarcie do odbiorcy tego samego dnia.

Jeżeli uda nam się wykonać przelew w godzinach porannych np. o godzinie 8.30, przelew jest skierowany w II sesji wychodzącej, która ma miejsce o 9.55. Teraz przelew będzie oczekiwał na zatwierdzenie w porannej sesji rozrachunkowej księgowanej przez Krajową Izbę Rozrachunkową wykonywanej od godziny 10.30 do godziny 11.00. Po zaksięgowaniu przelewu oczekujemy na sesje przychodzącą w banku odbiorcy. Zatem godzina wpływu środków na konto uzależniona jest teraz od banku odbiorcy. Przeważnie jednak powinniśmy zdążyć na II sesję przychodzącą, która w zależności od banku przeważnie powinna być wykonana do godziny 15.00.

Co zrobić, by przelew natychmiast znalazł się u odbiorcy?

Jeśli sytuacja jest bardzo pilna i wymaga naszej natychmiastowej reakcji, możemy zdecydować się na przelew ekspresowy. mBank również udostępnia możliwość wykonania przelewu ekspresowego, który po kilku chwilach będzie widoczny na rachunku odbiory – na ogół do 15 minut. Jest to natomiast usługa dodatkowo płatna, a jej koszt wynosi 5 złotych. Co ciekawe mBank, jako pierwszy w Polsce uruchomił tę usługę swoim klientom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł