Masz rachunek bankowy w PKO BP i gdy czekasz na przelew, kilkukrotnie otwierasz aplikację bankową, by sprawdzić, czy pieniądze są już na koncie? Zdecydowanie łatwiej będzie sprawdzić, o które są sesje przychodzące PKO BP. Dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie oszacować, mniej więcej, o której godzinie przelew dotrze do nas, a także określić w przybliżeniu, o której przelew dotrze, gdy to my wyślemy przelew do kogoś. Czym są sesje przychodzące i wychodzące? O której są sesje wychodzące i sesje przychodzące PKO BP? Czy można przyspieszyć otrzymanie lub wysłanie przelewu? Odpowiadamy.
Czym są sesje przychodzące i sesje wychodzące?
Każdy bank działa według określonych standardów i przepisów. Jednak niektóre parametry mogą się zmieniać w zależności od wewnętrznych ustaleń każdego banku. Należą do nich np. wysokość oprocentowania przy kredytach hipotecznych, gotówkowych czy innych produktach. Również każdy bank może określić wg własnych ustaleń, o której godzinie będzie wysyłał informacje o przyjęciu i wysłaniu przelewów. Czym są sesje wychodzące i przychodzące?
Sesje ELIXIR to godziny księgowania przelewów wychodzących i przelewów przychodzących do wszystkich banków. ELIXIR to skrót od nazwy Elektroniczna Izba Rozliczeniowa. System ten powstał w 1994 roku i oparty jest na teletransmisji danych dotyczących wymiany informacji o zleceniach płatniczych pomiędzy różnymi bankami. Za poprawność wykonywanych transakcji, a także za harmonogram rozliczeń międzybankowych odpowiedzialna jest Krajowa Izba Rozliczeniowa (akronim KIR).
Sesje przychodzące i sesje wychodzące w ramach systemu ELIXIR wykonywane są w ściśle określonych dniach – tylko roboczych, czyli od poniedziałku do piątku z wyłączeniem świąt. A także w określonych godzinach. Możemy spotkać się z dwoma rodzajami sesji wychodzących i przychodzących. Odgórne sesje kontrolowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową i indywidualne sesje wykonywane w obrębie jednego banku. Co ważniejsze godziny tych sesji się nie pokrywają. Działania te mają na celu usprawnienie systemu, inaczej mówiąc, nie może dojść do zablokowania systemu, przez jednoczesne rozliczenie sesji wszystkich banków.
W jakich godzinach wykonywane są sesje KIR?
Sesje wychodzące i przychodzące KIR wykonywane są w trzech turach:
- od godziny 10:30 do godziny 11:00 wykonywane są poranne sesje rozrachunkowe
- od godziny 14:30 do godziny 15:00 wykonywane są popołudniowe sesje rozrachunkowe
- wieczorne sesje rozrachunkowe wykonywane są w godzinach od 17:00 do godziny 17:30
Sesje ELIXIR mają znaczenie dla konsumentów i podmiotów gospodarczych, ponieważ to dzięki nim określony są godziny wyjścia i przyjścia przelewów zewnętrznych. Przelewy wykonywane w obrębie tego samego banku, realizowane są na ogół w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że przelew od osoby lub instytucji mającej rachunek w tym samym banku co my otrzymamy niemal natychmiast.
W jakich godzinach wykonywane są sesje wychodzące i sesje przychodzące PKO BP?
Tak jak wspomnieliśmy, każdy bank może realizować przelewy w określonych przez siebie godzinach. Godziny sesji przychodzących PKO BP to godziny, w których bank księguje przelewy przychodzące do klientów z innych banków. Natomiast przelewy wychodzące oznaczają, że bank pobiera kwoty zlecone do przesłania do odbiorcy według informacji, które klient banku wpisał w przelewie (numer rachunku odbiorcy, jego nazwa, tytuł i kwota przelewu).
Sesje przychodzące PKO BP realizowane są w następujących godzinach:
- I sesja ELIXIR wykonywana jest o godzinie 11:30,
- II sesja ELIXIR realizowana jest o godzinie 15:10,
- III sesja ELIXIR księgowana jest o godzinie 17:30.
Sesje wychodzące PKO BP realizowane są w następujących godzinach:
- I sesja ELIXIR wykonywana jest o godzinie 8:00,
- II sesja ELIXIR realizowana jest o godzinie 11:45,
- III sesja ELIXIR księgowana jest o godzinie 14:30.
O której godzinie możemy spodziewać się przelewu?
Godzina, w której otrzymamy przelew, uzależniona jest od kilku czynników. Najważniejsze są jednak godziny, w których przelew wykonał zleceniodawca. Nie bez znaczenia są także godziny księgowania sesji KIR i sesja przychodząca PKO BP. Najłatwiej zrozumieć to na przykładzie.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasz pracodawca zleca przelew wypłat dla pracowników w dniu 10 lipca 2023. 10 lipca to poniedziałek, czyli zwykły dzień roboczy. Pracodawca o godzinie 11:00 zlecił przelewy. Jeśli nasz pracodawca ma rachunek bankowy np. w mBanku, to przelew zostanie zaksięgowany w III sesji wychodzącej ELIXIR. Sesja ta ma miejsce o godzinie 13:25. Następnie przelew będzie oczekiwał na sesję popołudniową KIR, czyli pomiędzy godziną 14.30, a 15.00. Po zaksięgowaniu przelewu przez KIR pozostaje nam oczekiwać, na sesję przychodzącą PKO BP. O godzinach sesji w mBanku przeczytamy klikając w link: Sesje wychodzące i sesje przychodzące mBank
Sesja przychodząca PKO BP odbywa się o godzinie 15:10. Wówczas możemy się spodziewać wpływu środków na nasz rachunek bankowy. Może jednak dojść do takiej sytuacji, że zleconych przelewów będzie zbyt dużo i pieniądze będą zaksięgowane dopiero podczas III sesji ELIXIR, czyli o godzinie 17:30. Jeśli czekamy na pieniądze, by przykładowo spłacić kredyt konsumencki, to wysłane tego dnia środki, dotrą na konto bankowe odbiorcy następnego dnia. Czy możemy zatem skrócić czas niezbędny do zaksięgowania przelewów?
Czy można przyspieszyć otrzymanie lub wysłanie przelewu?
Czas wysłania przez nas środków możemy skrócić jedynie, gdy skorzystamy z płatnych przelewów natychmiastowych. System umożliwiający błyskawiczne przesłanie środków nazywa się Express ELIXIR i dostępny jest zarówno dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców i klientów korporacyjnych. Cena przelewu natychmiastowego w systemie Express ELIXIR uzależniona jest od kanału, którym zlecamy przelew, a także od rodzaju zleceniodawcy. Najtańszy przelew ekspresowy w banku PKO BP dotyczy klientów indywidualnych, którzy przelew wykonają za pomocą aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego. Wówczas koszt przelewu wynosi 4,99 zł. Opłaty te dotyczą także wykonania przelewów do ZUS czy US. Z kolei najwięcej za przelew ekspresowy będzie musiał zapłacić klient korporacyjny. Koszt przelewu zleconego w oddziale banku, wyniesie wówczas aż 80 zł
Niestety nie możemy przyspieszyć otrzymania przelewu. W tym przypadku musimy czekać, aż przelew pokona swoją drogę standardowym kanałem.