Raport BIK jak pobrać go za darmo?

Home » Raport BIK jak pobrać go za darmo?

Jak pobrać raport BIK za darmo?

Każdy, kto wziął  kredyt czy pożyczkę, doskonale wie, iż jednym z elementów procesu weryfikacji zdolności kredytowej klienta jest pobranie i analiza danych z raportu Biura Informacji Kredytowej.  Zawarte w nim więc informacje są powodem pozytywnej lub negatywnej decyzji kredytowej Banków czy też innych instytucji finansowych. Oczywiście, raport BIK nie jest tylko jedynym kryterium branym pod uwagę, ale w przypadku złego scoringu, często z automatu zamyka możliwość uzyskania oczekiwanych środków finansowych. Czym zatem jest BIK? Czy można otrzymać go za darmo? Jakie informacje zawiera? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku i zostało założone przez Związek Banków Polskich oraz przez banki. Nadrzędnym celem Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie i przechowywanie informacji o historiach kredytowych, osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych. BIK został powołany na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe, dzięki której ma ustawowe prawo do przetwarzania informacji stanowiącej tajemnicę bankową. To dzięki tej ustawie instytucje finansowe mogą otrzymać informacje na temat naszej historii kredytowej. Biuro gromadzi zatem powiadomienia z różnych instytucji finansowych w tym od banków i instytucji pozabankowych o sposobie spłaty zobowiązań kredytowych ich klientów. Umożliwia to więc weryfikację wszystkich klientów przed udzieleniem im wsparcia finansowego. Jeśli posiadamy negatywną historię kredytową — czyli nie spłacaliśmy swoich zobowiązań w terminie, możemy się spodziewać — jak wspomnieliśmy na początku — odmownej decyzji ze strony kredytodawców.

raport BIK

Co zawiera raport BIK?

W raporcie udostępnionym przez BIK dowiemy się, jak aktualnie kształtuje się nasza historia kredytowa. Ponadto raport zawiera dane dotyczące naszej sytuacji płatniczej, która wyrażona jest w postaci scoringu – czyli oceny punktowej. Scoring to opracowana formuła matematyczna, która pomaga instytucjom finansowym ocenić ryzyko wiążące się z przyznaniem kredytu lub pożyczki. Im wyższy scoring, tym większe jest prawdopodobieństwo, że otrzymamy wsparcie finansowe i spłacimy wszystkie swoje zobowiązania finansowe w terminie

Na ocenę punktową ma wpływ wiele zmiennych, wyliczanych przy pomocy specjalnych algorytmów. Od 2018 roku w BIK scoring można mieć wartość od 1 do 100 punktów. W otrzymanym raporcie znajdziemy więc informację, o ilości przyznanych punktów np. 74/100 punktów. W ocenie punktowej BIK ogromne znaczenie ma historia kredytowa i terminowe spłacanie rat.

Co obniża wysokość scoring’u:

  • zaległości w spłatach,
  • przekroczenie limitu kredytowego lub wysoki poziom jego wykorzystania,
  • duża liczba wniosków o kredyt złożona w krótkim czasie,
  • duża liczba otwartych kredytów,
  • krótki czas od podjęcia ostatniego zobowiązania.

Kolejną przydatną dla nas informacją wynikającą z raportu jest ta, czy ktoś sprawdzał naszą historią kredytową i w jakim celu. Dzięki tym informacjom możemy zareagować, gdy ktoś chciałby wyłudzić na nasze dane kredyt lub pożyczkę.

Jak i skąd pobrać raport BIK ?

Pobranie raportu BIK jest niezwykle proste i szybkie. Wystarczy wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej i założyć konto. Pobranie raportu przez stronę BIK jest jednak płatne. Koszt pojedynczego pobrania raportu wynosi 39 zł, a pakietu 12 raportów wraz z usługami dodatkowymi 99 zł za cały rok kalendarzowy.

Czy istnieje opcja, aby pobrać raport BIK za darmo?

Jeszcze niedawno każdy klient indywidualny mógł raz na 6 miesięcy wystąpić z prośbą do BIK o udostępnienie tzw. informacji ustawowej. Jednakże po wprowadzeniu RODO opcja ta jest już niedostępna. Natomiast w jej miejsce została wprowadzona tzw. kopia danych. Stąd teraz każdy może ubiegać się raz na pół roku o bezpłatne udostępnienie kopii danych, które wiąże się niestety z długim czasem oczekiwania. Jeśli zatem niezbędne jest jak najszybsze otrzymanie informacji o swojej historii kredytowej, konieczne jest pobranie pełnego raportu, którego koszt jak pisaliśmy, wynosi 39 złotych. Oczywiście oferowana cena może się zmieniać w ramach oferowanych promocji. Dlatego warto od czasu do czasu weryfikować te kwoty na stronie instytucji.

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferowana kwota to
255 500 PLN
na 24 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
200 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.
Maksymalna oferowana kwota to
60 000 PLN
na 96 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Oceniamy na podstawie doświadczeń własnych oraz oceny klientów firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł