Kredyt dla młodych to specjalny rodzaj zobowiązania skierowany do młodych ludzi, którzy z racji wieku nie mieli szans na zdobycie odpowiedniej zdolności kredytowej. Wchodząc w dorosłość i rozpoczynając swoją drogę zawodową, mało kto spełnia wysokie kryteria, jakie stawiają banki. Dlatego powstał produkt, który umożliwia młodym dorosłym skorzystanie z dodatkowych środków. Czym jest kredyt dla młodych?
Dlaczego młodym trudno o kredyt?
Młodzi ludzie, którzy właśnie zaczynają życie zawodowe, nie mieli szans na zdobycie odpowiedniej historii kredytowej. Gdy ukończyli studia i rozpoczynają karierę zawodową, na ogół nie zajmują stanowisk eksperckich ani nie mają satysfakcjonujących dochodów. Takie uwarunkowania wiążą się z niską zdolnością kredytową. Ponadto chcąc się usamodzielnić i rozpocząć życie na własny rachunek mają wysoko postawioną poprzeczkę. Przeważnie nie mogą liczyć na kredyt hipoteczny, dlatego najczęściej wynajmują mieszkanie. W wielu przypadkach nawet mieszkania TBS mogą być poza zasięgiem młodych dorosłych. W obecnej trudnej sytuacji na rynku nieruchomości, koszty najmu mieszkania w pojedynkę przekraczają ich możliwości finansowe. Część z młodych decyduje się na mieszkanie z grupą przyjaciół lub ze swoim partnerem. Niektórzy z braku możliwości mieszkają nadal z rodzicami. Instytucje finansowe zdają sobie sprawę z trudnego położenia, w jakim znaleźli się młodzi ludzie. Stworzyły więc ofertę dla tych, którzy spełniają podstawowe wymogi i mają stałe źródło wynagrodzenia.
Czym jest kredyt dla młodych?
Kredyt gotówkowy jest jednym z popularniejszych produktów finansowych. Choć należy spełnić określone warunki, stara się o niego całkiem sporo młodych osób. Niestety ze względu na niską zdolność kredytowej, a także nierzadko brak historii kredytowej wnioski o ten rodzaj finansowania często bywają odrzucane. Banki stworzyły więc alternatywną ofertę celowaną do młodych osób, które rozpoczynają swoją finansową przygodę. Jednym z podstawowych kryteriów, które należy spełnić, jest odpowiedni wiek kredytobiorcy.
Pomimo tego, że teoretycznie kredyt można otrzymać w chwili ukończenia 18 lat, to w praktyce instytucje finansowe podnoszą tę granicę do 21 roku życia. Ponadto niezależnie od tego, czy mowa o kredycie gotówkowym, czy kredycie dla młodych należy mieć odpowiednie zaplecze finansowe. Od możliwości spłaty zobowiązania finansowego wraz z wszelkimi opłatami dodatkowymi w ustalonym terminie zależy także wysokość przyznanego kredytu. Dlatego młoda osoba, która ubiega się o przyznanie dodatkowej gotówki, będzie sprawdzana pod względem posiadanego stażu pracy, a także perspektyw na utrzymanie posady.
Niezbędne dokumenty przy kredycie
Starając się o przyznanie środków z kredytu dla młodych, należy spełnić określone warunki, a także przedłożyć niezbędne dokumenty. Należą do nich:
- Wypełniony wniosek o kredyt,
- Dowód osobisty,
- Zaświadczenie o zarobkach (często wymagane jest również wypisanie przez pracodawcę zajmowanego przez kredytobiorcę stanowiska, rodzaju i formy umowy, wysokości wynagrodzenia).
Dokumenty te, a w szczególności zaświadczenie od pracodawcy stanowią podstawę do wyliczenia możliwości kredytowych młodej osoby. Jak wygląda badanie wiarygodności kredytowej?
Kredyt dla młodych a badanie zdolności kredytowej
Ocena finansowych możliwości jest podstawą przy udzielaniu kredytów. Ich wnikliwość uzależniona jest od rodzaju i wysokości finansowania, o które się ubiegamy. Im staramy się o wyższą kwotę, tym badanie będzie wymagało większej liczby dokumentów i będzie bardziej drobiazgowe. Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to możliwość spłaty zobowiązania wraz z wszystkimi innymi kosztami w ustalonym w umowie terminie. Wyższa zdolność kredytowa gwarantuje przyznanie wyższej kwoty finansowania. Na wiarygodność finansową wpływ ma wiele czynników, niekoniecznie oczywistych w kontekście starania o kredyt. O jakie zatem informacje może zostać poproszony potencjalny kredytobiorca?
Badanie zdolności kredytowej składa się z części ilościowej i jakościowej. Na ogół do części ilościowej zalicza się:
- Wysokość dochodów,
- Wysokość kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (koszty utrzymania),
- Ilość i wysokość posiadanych zobowiązań – młode osoby chętnie korzystają z limitu na koncie, kart kredytowych, pożyczek na dowód, czy płatności odroczonych, które mogą stanowić nadmierne obciążenie.
W skład analizy jakościowej natomiast wchodzą takie parametry, jak:
- Wiek kredytobiorcy,
- Wykształcenie i zawód,
- Zatrudnienie i jego forma, staż pracy i rodzaj umowy – umowa o pracę, umowa B2B, umowa cywilnoprawna,
- Stan cywilny,
- Ilość osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy,
- Posiadany majątek (np. samochód)
- Historia kredytowa (czy konsument posiada już zobowiązania finansowe i jak radzi sobie z ich spłatą).
Na podstawie otrzymanych informacji bank oceni wiarygodność finansową konsumenta. Każdy bank posiada własny system i opracowany algorytm, dzięki któremu oblicza, czy klient jest w stanie wywiązać się z podjętego zobowiązania. Często konsumenci starają się o dodatkową gotówkę, w banku, w którym posiadają rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Jednak ze względu na różną politykę przyznawania środków, nie zawsze „nasz” bank, jest skory do udzielenia kredytu.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu dla młodych?
Sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest kilka. Najprostszym rozwiązaniem jest „dobranie” osoby trzeciej mającej wyższą zdolnością kredytową i dopisanie jej do umowy. Nie każdy jednak chce i może skorzystać z tego rozwiązania. Aby wybrać najdogodniejszą dla siebie formę zwiększenia możliwości kredytowych, należy przeanalizować, jakie elementy brane są pod uwagę przy jej ocenie.
Jednym z ważniejszych elementów jest oczywiście posiadanie innych zobowiązań. Dlatego, jeśli nadal spłacamy pożyczkę przez Internet, mamy niespłacony limit na karcie lub inne zobowiązanie należy je jak najszybciej spłacić. Czasami to zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, które są realną przeszkodą przy zdobyciu poważniejszego zobowiązania. Jeśli nie mamy pewności, czy zalegamy z jakimś zobowiązaniem, warto pobrać bezpłatny raport BIK.
Rodzime banki, a także instytucje, z którymi po raz pierwszy chcemy podpisać umowę, sprawdzają naszą historię transakcji (w tym drugim przypadku, proszeni jesteśmy o wygenerowanie wyciągu z rachunku bankowego). Jeśli naszym zwyczajem jest nadmierne wydawanie pieniędzy i korzystanie z przyznanego limitu, warto na okres kilku miesięcy powstrzymać się od tego procederu. W oczach banku będziemy wówczas bardziej wiarygodni.
Zwiększenie dochodu to również jeden ze sposobów na większą zdolność kredytową. Opcji na większą wypłatę może być kilka. Najtrudniejsze jest oczywiście znalezienie lepiej płatnej pracy na stałym etacie. Jeśli wykażemy się inicjatywą i podejmiemy dodatkowe zatrudnienie – choćby na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, to wpływy na nasze konto zwiększą się. Niestety nie wszystkie banki biorą pod uwagę umowy cywilno-prawne.
Alternatywa dla młodych kredytobiorców
Jeśli nasz wniosek o kredyt dla młodych zostanie odrzucony, możemy skorzystać z rozwiązania, którym posługuje się ogromne grono Polaków. Są nim oczywiście pożyczki na raty. Instytucje pozabankowe mają niższe oczekiwania niż banki. Stąd otrzymanie pożyczki jest dużo łatwiejsze niż kredytu. Jeśli nie wiemy, jak wybrać odpowiedni dla siebie produkt, warto posiłkować się rankingiem pożyczek na raty. Dzięki rankingom mamy gwarancję, że firma, z którą podpisujemy umowę, jest znana i ceniona na rynku pożyczkowym. Wpisując interesujące nas parametry, takie jak wysokość pożyczki i okres kredytowania, będziemy w stanie porównać oferty kilku firm i dobrać produkt, który najbardziej nam pasuje.