Jak wpłacić pieniądze na konto?

Home » Jak wpłacić pieniądze na konto?

Transakcje bezgotówkowe skutecznie wypierają płatność gotówką. Coraz częściej możemy usłyszeć głosy, że nie mamy potrzeby wpłaty i wypłaty środków, skoro pensję otrzymuje wprost na konto bankowe. Coraz więcej osób płaci również za pomocą telefonu a nawet zegarka. Nie zawsze i nadal nie wszędzie możemy jednak zapłacić kartą, wówczas potrzebujemy gotówki. Z wypłatą środków na ogół nie mamy problemów. Jednak jak możemy wpłacić pieniądze na konto własne lub znajomego? Jakie mamy opcje do wyboru? Czy do dyspozycji mamy coś więcej niż tylko wpłatomat? Podpowiadamy.

Odział bankowy

Niezależnie, czy chcemy wpłacić, czy wypłacić pieniądze, możemy udać się do oddziału swojego banku. W tym przypadku na ogół będzie nam potrzebny dowód osobisty – niezależnie od kwoty, którą chcemy wpłacić. Jeśli pieniądze chcemy przekazać na własny rachunek bankowy, nie będzie potrzebny nam numer własnego konta. W przypadku wpłaty środków na rachunek osoby trzeciej konieczne będzie podanie jego danych osobowych (imię i nazwisko) oraz numeru konta. Przeważnie musimy również zapisać tytuł przelewu.

Choć wpłata pieniędzy w oddziale bankowym jest jedną z najpopularniejszych form wpłaty pieniędzy na rachunek bankowy, to z pewnością nie należy do najszybszych. Oddziały banków pracują jedynie w wyznaczonych porach dnia i tygodnia. Do banku nie możemy zatem wybrać się późnym wieczorem, czy w niedzielny poranek. To w dzisiejszych dość „niecierpliwych” czasach dla wielu konsumentów spore utrudnienie. Pamiętajmy również o tym, że w banku na ogół należy swoje odczekać w kolejce do okienka. Pieniądze także nie zawsze są zaksięgowane od razu. Jeśli wpłaty dokonujemy na własne konto, to szanse na natychmiastowy wpływ na konto są dużo większe. W przypadku konieczności przekazania środków na cudzy rachunek bankowy w innym banku musimy poczekać na sesje wychodzące i sesje przychodzące. Tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu konsumenckiego. Ponadto wpłata na konto w oddziale nie zawsze jest bezpłatna. W niektórych bankach opłata wynosi nawet 30 złotych, niezależenie od kwoty wpłaty.

Jak wpłacić pieniądze na konto?

Jak wpłacić pieniądze przez bankomat?

Równie popularne, jak oddziały bankowe są bankomaty i wpłatomaty. Jeszcze do niedawna z bankomatów mogliśmy jedynie wypłacać środki. Obecnie większość bankomatów posiada również funkcję wpłacania gotówki w ramach jednego urządzenia. Jeżeli bankomat jest starszego typu, na ogół tuż obok znajdziemy wpłatomat. Bankomaty z możliwością wpłaty gotówki, a także odrębne wpłatomaty ulokowane są na ogół w centrach handlowych, przy osiedlach, centrach miast, czy w oddziałach banku. Niezależnie od tego, w jakim miejscu postawione jest urządzenie, przeważnie możemy z niego skorzystać całą dobę.

Jak wpłacić pieniądze na konto za pomocą wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłat? Na ogół wystarczy nam karta płatnicza przypisana do naszego rachunku bankowego. Coraz częściej nie musimy nawet używać fizycznej karty, lecz wirtualnej karty podpiętej do naszego telefonu. Wówczas wystarczy zbliżyć telefon do urządzenia (pamiętajmy o włączeniu funkcji NFC). Kolejny krok to włożenie banknotów do urządzenia. Przy tej czynności należy zwrócić uwagę na to, aby banknoty nie były pomięte, czy złączone, np. spinaczem. Na ogół do urządzenia możemy włożyć od 1 do nawet 200 sztuk banknotów. Są jednak wpłatomaty, gdzie limit jest ściśle określony i wynosi 30 sztuk. W tym przypadku, gdy chcemy wpłacić wyższą kwotę, operację należy podzielić na kilka etapów.

Choć wpłatomaty są bardzo popularne, to może się zdarzyć, że zawodzą. Czasami dochodzi do sytuacji, że pieniądze zostaną włożone do maszyny, ale nie zostały zaksięgowane na koncie, a wpłatomat przestanie działać poprawnie. W takim przypadku należy zgłosić uwagi do operatora urządzenia i swojego banku. Reklamacja z pewnością zostanie uwzględniona, pieniądze trafią na nasz rachunek bankowy, lecz niestety będziemy musieli na nie poczekać.

Jak wpłacić pieniądze na konto BLIK-iem?

Jeżeli nie mamy przy sobie karty płatniczej, pieniądze do wpłatomatu możemy wpłacić również BLIK-iem. Operacja niewiele różni się od tradycyjnej wpłaty gotówki. Na ekranie wpłatomatu wystarczy wybrać opcję wpłata BLIK i wpisać kod wygenerowany na swoim rachunku bankowym. Reszta działań przebiega tak, jak w przypadku wpłaty przy użyciu plastikowej karty. Należy zwrócić uwagę, czy nasz bank również posiada taką funkcję, ponieważ udostępnią ją jedynie kilka banków w Polsce.

Przekaz pocztowy

Jeszcze kilkanaście lat temu przekaz pocztowy był jedną z podstawowych form wpłaty gotówki na rachunek bankowy własny lub kogoś innego. Obecnie przekazy pocztowe nie cieszą się już zbytnią popularnością, szczególnie wśród młodszego pokolenia. Wynika to głównie z dość długiego oczekiwania na załatwienie sprawy w placówce pocztowej i stosunkowo długiego czasu dostarczania środków na rachunek odbiorcy. Koszty w przypadku niewielkiej kwoty nie są duże, wynoszą nie więcej niż 5 złotych. Przy kwocie powyżej 600 złotych opłata wynosi 0,75 procent od wartości wpłaty. Jest to cena usług standardowych, przy których przekaz będzie zaksięgowany na koncie odbiorcy do dwóch dni roboczych od przyjęcia przekazu.

Dostępne są również opcje ekspresowe, gdzie środki trafiają na rachunek odbiorcy w czasie rzeczywistym. Koszt takiej usługi to 7 złotych i 50 groszy, przy kwocie do 600 złotych. Przy kwocie powyżej 600 złotych to 1,25 procent wpłaconej sumy.

Wpłata środków za pomocą terminala płatniczego

Jeśli zastanawiamy się jak wpłacić pieniądze na konto, to mamy do wyboru jeszcze jedną opcję. Jest nią wpłata środków w popularnej sieci sklepów i księgarń. Opcja ta jest dostępna dla posiadaczy karty Visa. Należy pamiętać również o konieczności podania obsłudze sklepu swoich danych osobowych z dowodu osobistego, w tym:

  • Imię i nazwisko,
  • Numer PESEL,
  • Serię i numer dowodu osobistego,
  • Datę ważności dokumentu tożsamości.

Konieczność podania danych podyktowana jest przepisami o przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Należy również pamiętać, że wpłaty możemy dokonać, jeśli zrobiliśmy zakupy w danym sklepie. Po weryfikacji tożsamości i przyłożeniu karty płatniczej do terminala transakcję należy zatwierdzić kodem PIN. Transakcja zostaje potwierdzona dowodem wpłaty. Minusem tej nowej metody jest brak informacji, jak długo należy czekać na zaksięgowanie środków na koncie.

Jak wpłacić pieniądze na konto? Podsumowanie

Opcji jak wpłacić pieniądze na konto mamy wiele. Wybór należy jednak dostosować do swoich możliwości i potrzeb. Jeżeli posiadamy większą kwotę np. pochodzącą z pożyczki społecznościowej, warto udać się do oddziału banku, by mieć pewność, że pieniądze zostaną niezwłocznie zaksięgowane na naszym rachunku bankowym.

W przypadku, gdy wpłaty chcemy dokonać poza godzinami pracy banku, możemy udać się do najbliższego wpłatomatu. Opcja ta jest wygodna i na ogół znacznie szybsza, niż w przypadku wizyty w placówce pocztowej, która również działa w określonych godzinach.

Funkcja wpłaty pieniędzy w sklepie również wydaje się atrakcyjna, należy jednak poczekać, aż zostanie udoskonalona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł