Ile może zabrać komornik w 2022 roku?

Home » Ile może zabrać komornik w 2022 roku?

Zastanawiasz się, ile może zabrać komornik? To dość częste pytanie, biorąc pod uwagę fakt, że niestety coraz więcej osób ma poważne problemy ze spłatą swojego zadłużenia. Komornik postrzegany jest często jako bezduszny i bezkompromisowy urzędnik, który może wszystko. Nie jest to jednak prawda, ponieważ wszystkie jego działania muszą być zgodne z prawem. Nawet to, jaka część twojego wynagrodzenia będzie przeznaczona na spłatę długu, nie zależy od woli komornika, lecz jest ustalone odgórnie. Ile zatem może zabrać komornik w 2022 roku?

Zajęcie komornicze

Przyczyn, które mogły doprowadzić do zajęcia komorniczego, jest naprawdę wiele. U sporej grupy osób są to kredyty, pożyczki bez BIK, czy zakupy na raty brane bez zastanowienia. Czasami problemów finansowych możemy się doszukać w czynnikach zewnętrznych tj. pandemii, czy niegospodarności współmałżonka. Niekiedy są to sytuacje losowe jak, chociażby choroba, czy wypadek. Niezależnie jednak od genezy zadłużenia, każdy dług trzeba spłacić. W przeciwnym razie będzie się powiększał – niemal z dnia na dzień. Wierzyciele przeważnie chcąc odzyskać swoje pieniądze, działają na początku spokojnie, dopiero z czasem wdrażają coraz bardziej rygorystyczne działania. Zanim sprawa długu trafi na drogę sądową, wierzyciele dzwonią, wysyłają ponaglenia, maile, listy polecone, aż w końcu wierzytelność przejmuje firma windykacyjna. Jeśli nawet te działania nie przyniosą zamierzonego rezultatu dłużnik i wierzyciel spotykają się w sądzie. W tym momencie dłużnik ma już niewielkie szanse na negocjacje, musi się dostosować do postanowień sądu.

Ile może zabrać komornik w 2022 roku

Kwota wolna od zajęcia

Kiedy komornik przysłowiowo zapuka do twoich drzwi, obawiasz się, że pozbawi cię środków do życia. Taka sytuacja nie może mieć jednak miejsca. Niezależnie od tego, ile wynosi twój dług, komornik musi pozostawić ci środki do życia. Ustawodawca wyznaczył kwotę wolną od zajęcia, czyli kwotę, którą komornik zostawi ci do dyspozycji. W związku z tym, że w 2022 roku wzrosła płaca minimalna do 3010 złotych brutto, wzrosła również kwota wolna od zajęcia. Kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2022 roku wynosi zatem 2364 złote. Ponadto pamiętaj o tym, że przy każdej egzekucji występują koszty komornicze, które w 2022 roku wynoszą 10 procent od wartości wyegzekwowanego świadczenia.

W przypadku osób do 26 roku życia komornik również musi pozostawić na koncie dłużnika kwotę wolną od zajęcia, ale jest ona wyższa, wynosi bowiem równowartość płacy minimalnej, czyli 3010 złotych. Wiąże się to z nieodprowadzeniem podatku przez młodych ludzi.

Jeszcze inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku długu alimentacyjnego. Jeśli dług odnosi się do niespłaconych alimentów, komornik ma prawo zając 60 procent zawartości konta.

Ile może zabrać komornik w 2022 roku, gdy pracujesz w niepełnym wymiarze godzin?

W przypadku niepełnego wymiaru godzin komornik może objąć zajęciem komorniczym taką część wynagrodzenia, w jakiej jesteś zatrudniony. Jeżeli pracujesz na pół etatu, komornik może zabrać ci tylko połowę płacy minimalnej, czyli 1505 złotych.

Ile może zabrać komornik w 2022 roku, gdy jesteś zatrudniony na podstawie umowy cywilno-prawnej?

W najgorszej sytuacji są osoby, które zatrudnione są na umowę o dzieło. Ten rodzaj umowy traktowany jest jako dochód doraźny, a wręcz incydentalny. W związku z tym komornik ma prawo wziąć cały dochód z umowy o dzieło.

W przypadku umowy zlecenia – jeśli jest twoim głównym źródłem dochodu, musisz to udowodnić, przedstawiając komornikowi umowę. Traktowana jest wówczas, jak umowa o pracę i pobierana jest tylko część kwoty, na takiej samej zasadzie, jak przy stałym zatrudnieniu.

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferwana kwota to
25 000 PLN
na 42 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Ocena naszych ekspertów jest subiektywna. Zachęcamy do uwzględnienia także innych czynników przy wyborze oferty.
Maksymalna oferowana kwota to
30 000 PLN
do 48 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Ocena naszych ekspertów jest subiektywna. Zachęcamy do uwzględnienia także innych czynników przy wyborze oferty.
Maksymalna oferowana kwota to
150 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Ocena naszych ekspertów jest subiektywna. Zachęcamy do uwzględnienia także innych czynników przy wyborze oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 150 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 240 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 240 000 zł