Czy istnieją alternatywne sposoby na pozyskanie środków finansowych dla osób ze złą historią w BIK?

Home » Czy istnieją alternatywne sposoby na pozyskanie środków finansowych dla osób ze złą historią w BIK?

Osoby ze złą historią w BIK lub statusem dłużnika w Krajowym Rejestrze Długów mogą mieć spory problem przy staraniach o pożyczkę lub kredyt. Negatywne wpisy w BIK praktycznie uniemożliwiają skorzystanie z kredytu w banku. Niektóre firmy pożyczkowe dbając o bezpieczeństwo wnioskodawców i swoje własne interesy odmawiają udzielenia pożyczki, osobie z negatywnymi wpisami w BIK lub osobom zadłużonym. Z drugiej strony na rynku pozabankowym możemy znaleźć produkty, które są kierowane do osób z wpisami do BIK. Jednak nawet w przypadku pożyczek bez BIK należy wykazać się dochodami. Pożyczkodawcy odmawiają również tym konsumentom, których zadłużenie jest znaczne. Co w takiej sytuacji może zrobić konsument? Gdzie może otrzymać pożyczkę?

Czym jest zła historia w BIK?

Czym dokładnie są negatywne wpisy w BIK? Kiedy możemy się spodziewać, że otrzymamy pożyczkę lub kredyt, a w jakiej sytuacji nie mamy szans na otrzymanie finansowania? Korzystając z kredytów i pożyczek, musimy zdawać sobie sprawę, że zdecydowana większość zobowiązań monitorowana jest w BIK. Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której nadrzędnym celem jest gromadzenie informacji na temat zaciąganych zobowiązań i przebiegu ich spłaty. Właśnie to, jak spłacane są zobowiązania, decyduje o rzetelności konsumenta. W zależności od ustalonych warunków umowy firmy finansowej (w tym również banku) z BIK zależy, w jakim trybie przekazywane są informacje na temat spłaty zobowiązań.

Niekiedy BIK informowany jest o opóźnieniach w spłacie przez konsumenta na bieżąco. Innym razem dane te wysyłane są zbiorczo w ustalonym terminie. Niemniej, jednak jeżeli konsument nie zwraca kredytu lub pożyczki w ustalonym terminie, informacje na ten temat zostaną przekazane do Biura Informacji Kredytowej. Już jeden negatywny wpis dotyczący przedawnionego długu może skutecznie uniemożliwić korzystanie z kredytów i pożyczek. Wiele jednak zależy od wysokości zobowiązania, długości przekroczenia terminu spłaty i wytycznych wyznaczonych przez bank lub firmę pożyczkową.

Należy również nadmienić, że instytucje finansowe korzystają również z innych baz informacji kredytowej, a także sprawdzają bazy dłużników. Czasami brak regulowania opłat za czynsz lub media mogą stanąć na przeszkodzie, starając się o kredyt, lub pożyczkę.

Gdzie szukać dodatkowych pieniędzy gdy mam złą historię w BIK?

Wiemy już, że konsument, który ma negatywne wpisy w BIK lub w każdej innej bazie informacji kredytowej, lub bazie dłużników, nie otrzyma kredytu w komercyjnym banku. Niektóre firmy pożyczkowe posiadają w swojej ofercie również pożyczki dla osób z problemami.

Pożyczki dla osób ze złą historią w BIK

Pożyczka ze złą historią w BIK skierowana jest właśnie do osób, które miały lub nadal mają problem ze zwrotem pozyskanych środków. Jednak nawet przy tego typu specjalnych pożyczkach musimy liczyć się z tym, że pożyczkodawca będzie wymagał od wnioskodawcy udokumentowania, że ma środki, by pożyczkę spłacić. Inaczej mówiąc, konsument musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Jeżeli konsument ma złą historię w BIK i nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, nie może liczyć nawet na pożyczkę bez BIK.

Alternatywne finansowanie ze złą historią BIK

Pożyczki społecznościowe

W przypadku, gdy zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe odmawiają finansowania, można postarać się o pożyczkę społecznościową. Pożyczki społecznościowe dostępne są na specjalnie stworzonych w tym celu portalach. Aby skorzystać z tego typu zobowiązania, należy założyć konto użytkownika na platformie. Kolejny krok to weryfikacja tożsamości. Pożyczki dostępne są jedynie dla zweryfikowanych członków społeczności. Niektóre platformy poszły o krok dalej w dbałości o bezpieczeństwo użytkowników. Sprawdzają również bazy informacji kredytowej i bazy dłużników. Po poprawnym zarejestrowaniu konsument może na tablicy ogłoszeń zamieścić informacje o chęci pożyczenia środków. Należy podać kwotę, którą jest się zainteresowanym, a także cel. Jeżeli konsument wzbudzi zaufanie potencjalnego pożyczkodawcy, strony mogą przejść do ustalania warunków umowy.

Pożyczki społecznościowe są to pożyczki pomiędzy konsumentami, którzy nie muszą się znać, a transakcja zawierana jest przez Internet. Kontrahenci mogą na własnych zasadach zawierać umowy. Mogą zatem ustalać między sobą kwotę pożyczki, termin jej zwrotu, oprocentowanie i wszelkie inne warunki. Należy jednak pamiętać, że od pożyczki społecznościowej pożyczkobiorca musi odprowadzić podatek.

Pożyczki od znajomych i rodziny

Bardzo często, jeśli tylko mamy taką możliwość, pieniądze pożyczamy od rodziny lub znajomych. Pożyczka od bliskich może być szczególnie dobrym rozwiązaniem, gdy zarówno bank, jak i firma pożyczkowa odrzuciły nasz wniosek. Pożyczka od rodziny lub bliskich może być korzystna ze względów finansowych. Z pewnością rodzic, partner, rodzeństwo, czy przyjaciel nie będą wymagali tak wysokiego oprocentowania, jak ma to miejsce w przypadku zewnętrznych instytucji. Możliwe, że pożyczka w ogóle będzie bezpłatna. Musimy jednak bardzo poważnie podejść do pożyczki od rodziny lub przyjaciół. Po pierwsze należy pamiętać o tym, że nikt nie ma obowiązku nam pomagać. Stąd nie można mieć pretensji, że ktoś nam odmawia. To szczególnie ważne, jeśli bliscy wiedzą, że mamy problemy z wywiązywania się z umów. Kolejna kwestia to właśnie umowa. Należy pamiętać, że bezwzględnie mamy obowiązek spisać umowę, w której ustala się warunki spłaty. I jeśli nie chcemy popsuć relacji z pożyczkodawcą, musimy się z tych postanowień wywiązywać.

Lombard

Kolejną formą pożyczek są popularne niegdyś lombardy. Aby otrzymać pieniądze, należy zastawić jakiś przedmiot. Na ogół konsumenci wybierają sprzęt RTV, AGD, elektronikę lub biżuterię. Konieczne jest zawarcie umowy pisemnej. Jeśli nie zwrócimy pieniędzy w wyznaczonym terminie, pożyczkodawca ma prawo nie zwrócić nam zastawionego sprzętu, a nawet go sprzedać. Lombardy mogą indywidualnie ustalać wysokość oprocentowania, czy wszystkich innych opłat dodatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 60 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 200 000 zł