Dla kogo przeznaczone są pożyczki na alimenty?

Home » Dla kogo przeznaczone są pożyczki na alimenty?

Na kredyt z banku na podstawie alimentów lub świadczeń socjalnych nie możemy liczyć. Według banków pieniądze ze świadczeń i alimentów powinny być przeznaczone wyłącznie na sprawy związane z dziećmi. Jeśli jednak rodzina ma problemy, które może szybko rozwiązać dzięki pożyczce to zabezpieczenie w postaci alimentów, jest uzasadnione. Alimenty, czy pieniądze z programu 500 plus mogą stanowić zatem dodatkową gwarancję, że pieniądze z pożyczki zostaną zwrócone o czasie. Dzięki temu rodzice często samodzielnie wychowujący dzieci mogą otrzymać wsparcie z instytucji pozabankowych. Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę na alimenty? Czy należy przedstawić dodatkową dokumentację dotyczącą otrzymywanych środków?

Ranking polecanych pożyczek
Maksymalna oferwana kwota to
25 000 PLN
na 42 miesiące
4.8
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Ocena naszych ekspertów jest subiektywna. Zachęcamy do uwzględnienia także innych czynników przy wyborze oferty.
Maksymalna oferowana kwota to
30 000 PLN
do 48 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Ocena naszych ekspertów jest subiektywna. Zachęcamy do uwzględnienia także innych czynników przy wyborze oferty.
Maksymalna oferowana kwota to
150 000 PLN
na 120 miesięcy
4.5
Zobacz nasze zasady oceny
Nasze zasady oceny

Ocena naszych ekspertów jest subiektywna. Zachęcamy do uwzględnienia także innych czynników przy wyborze oferty.

Czym są pożyczki na alimenty?

Pożyczka na alimenty, niewiele różni się od standardowej pożyczki zaciąganej w instytucji pozabankowej. Oferty pożyczki na alimenty są jednak tak skonstruowane, aby osoba otrzymująca świadczenia alimentacyjne na dzieci mogła podeprzeć się tym dochodem podczas starania o przyznanie środków. Zarówno alimenty, jak i pieniądze z rządowego programu 500 plus mają charakter stały, co istotnie wpłynie na zdolność kredytową wnioskującego. Składając wniosek o pożyczkę, musimy liczyć się z tym, że pożyczkodawca będzie sprawdzał, czy jesteśmy w stanie spłacić otrzymane zobowiązanie w terminie. Jest to niezbędna formalność, dzięki której pożyczkodawcy mogą zminimalizować ryzyko kredytowe. Procedura ta jest znacznie prostsza niż w przypadku starania o kredyt gotówkowy.

Czy każdy może otrzymać pożyczkę na alimenty?

Regularnie otrzymując pieniądze z rządowego programu „Rodzina 500+”, alimentów od drugiego rodzica lub z funduszu alimentacyjnego istotnie zwiększamy swoją zdolność kredytową. Firmy pożyczkowe przyznają środki osobom z mniejszą zdolnością kredytową niż np. komercyjne banki, pomimo tego również sprawdzają, czy konsument jest w stanie spłacić zadłużenie. Przeważnie, aby otrzymać finansowanie, musimy posiadać stałe źródło dochodu. Nie każdy jednak może się nim pochwalić. Sporo osób pomimo osiągania dochodów nie jest zatrudnionych na umowę o pracę, lecz umowy cywilnoprawne w tym umowę o dzieło, umowę zlecenie lub popularną ostatnio umowę B2B. Umowy te, choć realnie przynoszą dochody, traktowane są jako tymczasowe. Stąd stałe źródło dochodu w postaci 500 plus może być gwarancją stabilizacji finansowej.

Czy każdy może otrzymać pożyczkę na alimenty? Wiele zależy od polityki przyznawania środków przez wybraną firmę pożyczkową. Każda instytucja pozabankowa ustala, jakiej wysokości dochodem musi wykazać się pożyczkobiorca, by otrzymać pożyczkę we wnioskowanej kwocie. Może zdarzyć się sytuacja, że firma pożyczkowa odmówi przyznania środków w pożądanej wysokości, ze względu na zbyt duże ryzyko niespłacenia zobowiązania, nawet jeśli wnioskujący otrzymuje alimenty i 500+. Wiele zależy zarówno od zdolności kredytowej, jak i historii kredytowej, a także „tolerancji” pożyczkodawcy.

Pożyczki na alimenty — jak sprawdza się zdolność kredytową?

Każdy pożyczkodawca w obrębie swojej firmy ustala, jakie kryteria i wytyczne musi spełniać pożyczkodawca, aby otrzymać pieniądze z pożyczki na alimenty. Pożyczkobiorca, składając wniosek, będzie musiał wypełnić formularz, w którym przedstawia swoją sytuację finansową. Aby potwierdzić te informacje, generuje się historię transakcji na swoim koncie bankowym. Nowszym i zdecydowaniem szybszym sposobem weryfikacji konsumenta zarówno pod względem tożsamości, jak i zdolności kredytowej są specjalne aplikacje. Aplikacje te za naszym pozwoleniem sprawdzają historię operacji na naszym rachunku bankowym. Odnotowują zatem wszelkie wpływy na konto (od pracodawcy, pochodzących z alimentów, czy 500+). A także wszystkie stałe koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Na podstawie tych dwóch składowych ocenia się zdolność kredytową konsumenta.

Za zdolność kredytową uważa się możliwość konsumenta do spłaty zobowiązania wraz z wszystkimi pozostałymi kosztami w ustalonym umową terminie. Jeśli istnieje podejrzenie, że spłata pożyczki będzie zbyt dużym obciążeniem dla konsumenta, wniosek może zostać odrzucony. Inną opcją jest przyznanie pożyczki, ale w niższej kwocie, niż wnioskowana.

Niektóre firmy pożyczkowe oprócz badania zdolności kredytowej sprawdzają również historię kredytową swoich klientów. Zanim zdecydują, czy konsument otrzyma gotówkę, wystosują prośbę o raport na temat spłaty poprzednich zobowiązań do instytucji monitorujących zadłużenie konsumentów. Istnieje zatem spora szansa, że pomimo otrzymywania wynagrodzenia i posiadania dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. alimentów, prośba o dodatkowe środki nie zostanie zaakceptowana. Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy konsument zalega lub zalegał ze spłatą rat kredytów, pożyczek, czy nawet z opłatami za czynsz lub za media. Pożyczkodawca, otrzymując negatywny raport, np. z Biura Informacji Kredytowej może obawiać się, że nie wywiążemy się z umowy, nawet jeśli posiadamy odpowiednie środki.

Pożyczki na alimenty

Jak wnioskować o pożyczkę na alimenty?

Chcąc skorzystać z pożyczki na alimenty, warto w pierwszej kolejności sprawdzić rankingi pożyczek bez BIK. Szczególnie wtedy, jeśli nie każde zobowiązanie udało nam się spłacić w terminie. Dzięki rankingom możemy dostosować pożyczkę do swoich potrzeb i swoich możliwości.

Chcąc otrzymać pieniądze z pożyczki, zapewne zależy nam na czasie. Najszybciej otrzymamy dodatkową gotówkę, jeśli zdecydujemy się na pożyczkę przez Internet. Wypełnienie formularza i złożenie wniosku zajmuje zaledwie kilka chwil. Nie wymaga również przedstawienia i dostarczenia dodatkowych dokumentów np. od pracodawcy. Kolejnym atutem pożyczek przez Internet jest możliwość składania wniosku o dowolnej porze dnia. To szczególnie istotne dla rodziców małych dzieci. W momencie, kiedy wybierzemy już firmę, z którą chcemy współpracować, możemy otworzyć jej witrynę internetową i postępować zgodnie z komunikatami wyskakującymi na ekranie. Warto przygotować sobie dowód osobisty i numer rachunku bankowego.

Proces składania wniosku możemy rozpocząć w dwojaki sposób. Pierwszy to udanie się bezpośrednio na stronę internetową wybranej instytucji pozabankowej. Drugi to wybór firmy, znajdującej się w naszym rankingu pożyczek bez BIK. Na stronie pożyczkodawcy klikamy w okienko „złóż wniosek” lub „chcę pożyczkę”. W pierwszej kolejności musimy założyć konto użytkownika na platformie pożyczkodawcy i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Niezbędne dane do założenia konta:

  • Imię i nazwisko,
  • Adres e-mail,
  • Numer telefonu komórkowego,
  • Numer PESEL,
  • Seria i numer dowodu osobistego.

Gdy nasze konto się utworzy, otrzymamy powiadomienie na skrzynkę pocztową z linkiem, który aktywuje konto użytkownika. W kolejnym etapie możemy przejść do zalogowania się na swoje konto i rozpocząć wypełnienie wniosku.

Jak wypełnić wniosek?

Wniosek wypełnia się intuicyjnie, na ogół ma bardzo przyjazny interface i nie wymaga od nas żadnych skomplikowanych działań. Z tą czynnością z pewnością poradzą sobie również osoby, które nie czują się biegłe w posługiwaniu komputerem, czy Internetem. Po wypisaniu kolejnych rubryk zapewne przejdziemy do weryfikacji tożsamości, badania zdolności kredytowej i historii kredytowej. W tym momencie musimy się uzbroić w cierpliwość. Po pozytywnej weryfikacji otrzymamy informację o przyznaniu środków. Na podany adres e-mail otrzymamy umowę pożyczki, którą musimy podpisać np.  przez wpisanie kodu otrzymanego w wiadomości SMS na telefon komórkowy. Teraz pozostaje jedynie oczekiwać na przelew środków.

Nowe firmy
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 150 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 240 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 250 000 zł
Pożyczka gotówkowa do 240 000 zł