Zastanawiasz się jak sobie radzić z komornikiem? Nie spłaciłeś zadłużenia, więc wierzyciel skierował sprawę na drogę sądową? Nie wiesz, jakie masz prawa i obowiązki? Co może zrobić komornik, a jakimi zachowaniami przekracza swoje kompetencje? Przeczytaj nasz artykuł.
Jeśli jesteś niewypłacalny lub unikałeś spłacenia zadłużenia, z pewnością przeszedłeś długą drogę, zanim wierzyciel skierował twój dług na drogę sądową. Gdy sąd przychylił się do wniosku wierzyciela, za wyegzekwowanie spłaty twojego zadłużenia odpowiada teraz komornik. Jakie są prawa i obowiązki komornika?
Prawa i obowiązki komornika
Egzekucja komornicza to hasło, które przyprawia dłużnika o ból głowy. Niestety musimy się z tym problemem zmierzyć. Skoro zaciągnęliśmy zobowiązanie, musimy je spłacić. Komornik jest urzędnikiem, który wykonuje swoje obowiązki, czasami niesłusznie traktowany jest co najmniej jak opryszek. Dużo prościej będzie przejść całą procedurę, gdy zmienimy podejście do samego komornika. Warto współpracować, co ułatwi i tak już dość skomplikowaną sytuację. Co może, a czego nie może zrobić komornik podczas egzekucji komorniczej?
Komornik jako urzędnik wykonuje swoje zadania w służbie publicznej, przy sądzie rejonowym. Ma więc prawo:
- Wejść do mieszkania i dokonać przeszukania w celu odnalezienia przedmiotów wartościowych, które może spieniężyć. Często przeszukania dokonywane są w asyście policji.
- Komornik może zająć rachunek bankowy, ściągnąć należności ze świadczeń emerytalnych, wynagrodzenia za pracę, ruchomości, oraz nieruchomości dłużnika, a także jego praw majątkowych.
- Stosować środki przymusu przy wsparciu policji.
Czego komornik zrobić nie może?
Komornik nie ma prawa zabrać nam przedmiotów do codziennego funkcjonowania np. komputera potrzebnego do nauki czy pracy, sprzętów użytkowych takich jak lodówka, czy kuchenka, a także ubrać, czy zapasów żywności. Egzekucji nie podlegają również niektóre świadczenia, takie jak 500+, alimenty, czy świadczenia rodzinne i opiekuńcze.
Jakie obowiązki ma dłużnik?
Każdy zadłużony ma pewne obowiązki, które powinien dopełnić. To zdecydowanie ułatwi rozwiązanie sytuacji. Obowiązki dłużnika:
- Dłużnik musi stawiać się na wezwania komornika prowadzącego sprawę,
- Konieczne jest również informowanie komornika o ewentualnej zmianie miejsca zamieszkania,
- Dłużnik musi udzielić komornikowi wyjaśnień dotyczących sprawy,
- Spłacić zadłużenie, czyli spełnić świadczenie.
Jeśli doszło już do sytuacji, w której sprawa długu skierowana jest na drogę sądową, to zadłużony musi spełnić świadczeni, czyli spłacić zadłużenie wraz z kosztami postępowania. Dopiero gdy całość kwoty zostanie zapłacona wraz z wszystkimi kosztami, dłużnik zostaje zwolniony z długu, a postępowanie zostaje zakończone.
Jak radzić sobie z komornikiem?
Coraz więcej Polaków jest zadłużonych. Wiąże się to nie tylko z niedawną pandemią, ale także wzrostem inflacji, a co za tym idzie ogromnym wzrostem cen żywności, paliwa czy opłat za media (gaz, prąd). Jeśli się zadłużyłeś, musisz zdawać sobie sprawę, że każdy dług musi zostać spłacony. Jeśli twoje zobowiązanie doszło do takiego momentu, że zajmuje się nim komornik, nie warto utrudniać mu pracy. Jeżeli będziesz współpracował, z pewnością sytuacja zostanie rozwiązana w znacznie przyjaźniejszej atmosferze. Komornik nie może zabrać ci wszystkich środków do życia. Istnieje bowiem kwota wolna od zajęcia. W przypadku, gdy będziesz potrzebował dodatkowych środków, możesz skorzystać z kredytu dla zadłużonych lub pożyczki online bez weryfikacji. Pamiętaj jednak o tym, że twoje możliwości finansowe są mocno ograniczone. A każdą nadwyżkę np. pochodzącą z umowy o dzieło komornik ma prawo przejąć w całości.