Zastanawiasz się, jak podpisać ugodę z wierzycielem? Niestety, czasami pomimo dołożenia największych chęci i starań nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia w terminie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak powinieneś postąpić? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
W jakich sytuacjach ugoda jest konieczna?
Kredyt na mieszkanie, leasing na samochód, rata za meble i sprzęt RTV, karta debetowa i szybka pożyczka online bez weryfikacji na pilną potrzebę. Tak niekiedy wygląda zestaw zobowiązań finansowych konsumentów. Do tego dochodzą jeszcze koszty eksploatacji mieszkania, koszty wyżywienia, transportu i edukacji. To bardzo duże obciążenie zarówno dla budżetu domowego, jak i dla psychiki. Niestety, niektórzy tak bardzo obawiają się zmierzyć się z tym trudnym wyzwaniem, że za wszelką cenę unikają kontaktu z wierzycielem. Nie odbierają telefonów, nie odczytują maili, ani listów poleconych. Takie zachowanie jednak nie oddali konsumenta od kłopotów, a jedynie je spotęguję. Dlatego, jeśli w powyższym opisie widzisz siebie, postaraj się postępować racjonalnie i skontaktuj się z wierzycielem w celu załagodzenia sytuacji i zawarcia ugody.
Czym jest ugoda z wierzycielem?
Omawiany rodzaj ugody jest dokumentem podpisanym pomiędzy wierzycielem i jego dłużnikiem. Głównym celem ugody jest ustalenie porozumienia pomiędzy stronami bez konieczności wszczynania procesu sądowego. Każdy wierzyciel, którego wierzytelność nie jest regulowana w terminie, ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Jeśli nie chcesz spotykać się z przedstawicielem firmy pożyczkowej w sądzie, rozpocznij negocjacje z wierzycielem, która najpewniej zakończy się wypracowaniem porozumienia, czyli omawianą ugodą. Dzięki ugodzie obie strony polubownie rozstrzygają zaistniały konflikt. Ważne, aby zarówno konsumentowi, jak i wierzycielowi zależało na pozytywnym załatwieniu sprawy.
Jak podpisać ugodę z wierzycielem?
Kiedy zdecydujesz się na kontakt z wierzycielem, wspólnie możecie opracować, jak będzie wyglądała dalsza część waszej współpracy. Ponadto, jeśli wierzyciel uruchomił już działania windykacyjne, dużo bardziej prawdopodobne jest, że ich zaniecha od momentu wypracowania ugody. Im szybciej zdecydujesz się poinformować bank lub instytucję pozabankową, że masz problem z dokonaniem płatności, tym mniejsze szanse, że twoje kłopoty się rozwiną. Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z pożyczkodawcą już w chwili, gdy spodziewasz się problemów. Zapewne orientujesz się, że nie jesteś w stanie w danym miesiącu spłacić wszystkich swoich zobowiązań. Im szybciej poinformujesz o tym firmę udzielająca finansowania, tym będziesz się mierzył z mniejszymi kosztami za opóźnienie. Pamiętaj również o tym, że koszty rosną wraz z włączeniem działań windykacyjnych.
Co określa ugoda?
Jeśli zdecydujesz się na podpisanie ugody, umowa powinna zawierać następujące informacje:
- Oznaczenie stron umowy (dane wierzyciela i dłużnika)
- Miejsce i czas jej zawarcia,
- Rodzaj ugody,
- Określenie długu względem wierzyciela,
- Precyzyjnie wyjaśnienia, co jest powodem opóźnień w dokonywaniu płatności,
- Dokładne informacje na temat tego, jak spór został rozwiązany i podanie terminu spłaty zobowiązania,
- Wskazanie, na jakie ustępstwa zgodził się wierzyciel,
- Ewentualne zabezpieczenie (zastaw) wywiązania się z ugody,
- Podpisy obu stron.
Czy warto podpisać ugodę z wierzycielem?
Podpisanie ugody z wierzycielem to najrozsądniejsze, co możesz zrobić w przypadku gdy masz problemy ze spłatą zobowiązania. Dzięki ugodzie należność nie zniknie, ale wiedząc, że zrobiłeś wszystko, by wyjść z opresji, poczujesz znaczącą ulgę. Ponadto będziesz miał pewność, że twój dług już nie urośnie. Niekiedy konsumenci zmuszeni są skorzystać z kredytów dla zadłużonych, by spłacić zobowiązanie, jednak nie zawsze jest to rozsądne wyjście z sytuacji.