Choć rekordowo wysoka inflacja nieznacznie spada, to ciągle jest zauważalna. Ceny towarów i usług nie obniżają się, a można powiedzieć, że nawet rosną. Rośnie również średnia krajowa, która w czerwcu 2023 roku wyniosła 7335,20 zł brutto i była wyższa od średniej sprzed roku o prawie 12 procent. Część osób, które może poszczycić się wysokimi zarobkami, zastanawia się nad tym, w co inwestować swoje pieniądze. Niektórzy zastanawiają się nad inwestycją w złoto. Ile kosztuje złoto i czy to dobry sposób na pomnożenie swojego kapitału? Czy to w ogóle dobry kierunek? Odpowiadamy.
Złoto – najcenniejszy kruszec, ile kosztuje złoto?
Choć o tym, czy złoto faktycznie jest najcenniejszym kruszcem, można polemizować, my jednak nie będziemy się nad tym zastanawiać. Złoto jest bowiem jednym z najcenniejszych i najbardziej dostępnych kruszców, w które można zainwestować swoje oszczędności. Aurum cenione jest od tysięcy lat i od zawsze było symbolem bogactwa i luksusu. Od wieków monarchowie nosili drogocenne przedmioty i biżuterię wykonaną ze złota. Dzięki czemu podkreślali swój status społeczny. Złoto służyło również przez bardzo długie lata jako waluta.
Obecnie złoto wykorzystuje się nadal do produkcji biżuterii, ale co ciekawe złoto najwyższej próby znajdziemy jedynie w sztabach. Sztabka złota zawiera 99,999 procent tego szlachetnego kruszcu. Inwestowanie w biżuterię nie jest zatem najlepszym pomysłem. Aby posiąść biżuterię najwyższej jakości, musielibyśmy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych jubilerów. Należy wspomnieć, że najlepszej jakości biżuteria zawiera jedynie 75 procent złota. Złoto w czystej postaci nie nadaje się na biżuterię. Jest zbyt plastyczne, a co za tym idzie podatne na zarysowania i inne uszkodzenia.
Jakość złota możemy określić za pomocą karatów i próby. Sztabka złota jest zrobiona z najwyższej próby i wynosi 1000, czyli tak jak wspomnieliśmy, składa się w 99,999 procentach ze złota. Co oznacza, że ma 24 karaty. Najcenniejsza biżuteria ze złota ma 18 karatów, a jego próba wynosi 750. 75 procent oznacza, że 75 procent stanowi złoto a pozostałe 25 procent to inne metale.
Złoto lokacyjne – jakie są dostępne warianty?
Inwestowanie wymaga sporej dawki wiedzy. To w końcu nasze pieniądze, których nie chcemy stracić przez błędne, czy pochopne decyzje. Zastanawiamy się, ile kosztuje złoto, ale często nie wiemy nawet, jaki rodzaj złota wybrać w celu pomnażania lub przechowania swoich oszczędności. Wiele osób kupując drogi pierścionek myśli, że inwestuje. Niestety biżuteria nie zawsze jest dobrym wyborem. Często o wartości biżuterii stanowi estetyka lub znany producent, co nie jest równoznaczne z faktyczną wartością np. pierścionka. Po kilku latach może się okazać, że cenny dla nas przedmiot jest już niemodny i nikt nie chce go kupić. W takim przypadku będziemy musieli sprzedać go po dużo niższej cenie. Pamiętajmy, że próba biżuterii jest niższa niż próba sztabki złota. Wiele osób, aby kupić najpiękniejszą biżuterię korzysta nawet z kredytów konsumenckich.
Zdecydowanie lepiej pokusić się o zakup monet bulionowych lub faktycznie wspomnianych powyżej sztabek złota. Czym jednak jest moneta bulionowa?
Moneta bulionowa
Moneta bulionowa jest to rodzaj monety wykonanej z cennego metalu szlachetnego – nie tylko ze złota. Na ogół osoby, które kupują monetę bulionową, za swój motyw podając chęć zysku. Niektóre z dostępnych monet znane są na całym świecie, należą do nich np. Filharmonicy Wiedeńscy lub Orzeł Amerykański.
Pierwszą monetą bulionową była wybita w 1967 roku w Republice Południowej Afryki moneta zwana Krugerrand. Do roku 1980 właśnie ta moneta stanowiła niemal 90 procent wszystkich monet bulionowych na świecie. Jest dość charakterystyczna, ponieważ do jej stopu dodawana jest miedź, ma więc nieco pomarańczową barwę.
Pierwszą monetą bulionową w Polsce był Orzeł Bielik wybity w 1995 roku. Monety bulionowe produkuje się w systemie uncjowym. Dodatkowym atutem Orła Bielika jest jego niewielki nakład, przez co stał się również monetą kolekcjonerską.
Na monetach lokacyjnych widnieje wybita jej waga, oznaczanie kruszcu oraz jego próby, a także rok wybicia monety. Na ogół na monecie nie ma nominału, a o jej wartości stanowi zawartość metalu szlachetnego.
Sztabka złota
Sztabka złota na ogół kojarzy nam się z bryłą o kształcie prostopadłościanu. Taka sztabka waży jednak 12 kilogramów (400 uncji), a jej cena może nas zszokować. Zapewne każdy teraz pomyślał, ile kosztuje złoto w sztabce z filmów? Koszt takiej sztabki sięga niemal 4 447 000 złotych. Tak to ogromna suma. Jednak dostępne są znacznie mniejsze sztabki, na które może sobie pozwolić, każdy, kto chce zainwestować pieniądze w ten kruszec.
Waga polskiej sztabki, w którą możemy zainwestować, na ogół podawana jest w gramach. Możemy zainwestować nawet w niewielką sztabkę, która waży 2 gramy. Sztabki są odlewane lub bite. Sztabki odlewane mają obłe kształty, z kolei sztabki wybijane mają ostre krawędzie.
Ile kosztuje złoto? Czy złoto to dobra inwestycja?
Ile kosztuje złoto i czy warto w nie inwestować? Jak wspomnieliśmy, złoto jest cenione od tysięcy lat. Historia inwestycji w ten cenny kruszec zaliczała spadki, lecz zawsze po czasie odnotowywano tendencję rosnącą. Z pewnością korzystniej jest zainwestować w złoto, niż przechowywać pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Jednak zanim zdecydujemy się w jakąkolwiek inwestycję, warto w pierwszej kolejności skupić się na dogłębnej edukacji.
Zatem ile kosztuje złoto? Jeśli chcemy kupić najmniejszą sztabkę, która waży 1 gram, zapłacimy za nią około 320 – 330 złotych. Jeśli kupujemy sztabkę, warto sprawdzić, czy ma akredytację London Bullion Market Association (LBMA). Warto również zwrócić uwagę, czy sztabka ma specjalne opakowanie gwarantującym autentyczność sztabek – CertiCard.
Zarówno sztabkę, jak i monetę bulionową możemy kupić w Mennicy Polskiej. Za monetę bulionową zapłacimy około 955 złotych. Waga monet na ogół podawana jest jednak w uncjach (oz). Wspomniany wcześniej Orzeł Bielik kosztuje 9 445 złotych.