Każdy konsument, poszukując produktu finansowego, może kierować się innymi kryteriami. Dla niektórych najważniejsze będzie zdobycie pożyczki lub kredytu, który generuje najniższe koszty. Dla innych ważne są elastyczne warunki spłaty i możliwość dopasowania okresu kredytowania do własnych potrzeb. Z kolei wiele osób kieruje się także sentymentem i korzysta z usług jednej firmy pożyczkowej. Takie rozwiązanie może przynieść wiele korzyści, szczególnie gdy wybrana firma udostępnia ciekawe oferty dla lojalnych klientów. Nawet sposób zaciągnięcia zobowiązania lub kanał dystrybucji środków może przesądzić o decyzji konsumenta. Czy zatem pożyczka do domu to dobre i wygodne rozwiązanie finansowe? Odpowiadamy.
Czym jest pożyczka do domu?
Cecha charakterystyczną pożyczki do domu jest forma dostarczenia środków. Jak sama nazwa wskazuje, pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze nie za pomocą przelewu na swój rachunek bankowy, lecz prosto pod wskazany adres. Kiedyś, na początku rozbudowywania się branży pożyczkowej, pożyczki do domu były bardzo popularne. Mało tego bardzo często doradca firmy pożyczkowej przychodził do domu konsumenta, aby pomóc mu wybrać produkt i wypełnić stosowne formularze, a nie tylko dostarczyć pożyczone środki.
W różnych firmach stosowane były różne sposoby zawierania umowy. Niekiedy umowa była spisywana na miejscu, innym razem konsument musiał czekać na ponowną wizytę, by otrzymać dopasowaną do uzgodnień umowę i jednocześnie otrzymać gotówkę. W pierwszym przypadku, gdy pożyczka była na niewielką kwotę, jej pozyskanie było możliwe już przy pierwszej i jedynej wizycie przedstawiciela pożyczkodawcy. Z kolei, gdy pożyczka wynosiła więcej, konieczna była ponowna wizyta pracownika firmy pożyczkowej.
Zmiany w sposobie pożyczania
Można powiedzieć, że nastała era Internetu, wiele zwyczajów konsumenckich się zmieniło, również w branży pożyczkowej. Coraz więcej osób korzysta z produktów finansowych bez konieczności wychodzenia z domu. Pożyczka przez Internet jest niemal hitem wśród konsumentów. Niewiele formalności, prosta obsługa, szybka decyzja pożyczkodawcy i natychmiastowy przelew. Dla wielu osób nie są w tym przypadku istotne koszty, które ponoszą, lecz czas, w jakim otrzymają gotówkę. Nie wszyscy jednak na tyle biegle posługują się komputerem, że chcą korzystać z pożyczki online. Dla wielu konsumentów brak Internetu, czy komputera lub brak umiejętności wiąże się z koniecznością udania się do placówki firmy pożyczkowej.
Jednak coraz więcej firm przenosi swoje usługi do sieci, co wiąże się z coraz mniejszą liczbą placówek pożyczkowych np. w mniejszych miejscowościach. Dla niektórych osób takie niedogodności mogą prowadzić do niemożności skorzystania z pożyczki lub skorzystania z oferty, która nie koniecznie jest atrakcyjna, ale jest po prostu dostępna. W takim przypadku można skorzystać z pożyczki, dzwoniąc do firmy pożyczkowej, a pieniądze otrzymać przelewem lub dostarczy nam je kurier.
Pożyczka do domu – kto najczęściej z niej korzysta?
Choć pożyczka do domu nie jest tak popularna, jak pożyczka online, to nadal wiele firm ma ją w swojej ofercie. Przeważnie z pożyczki do domu korzystają osoby, które nie posługują się komputerem lub Internetem, lub osoby, które nie chcą bądź nie mogą otrzymać przelewu bankowego.
Wśród osób najczęściej korzystających z pożyczek z dostawą do domu są przeważnie emeryci lub renciści. Osoby starsze lub z niepełnosprawnością niekiedy mają ogromne trudności z udaniem się do placówki firmy pożyczkowej. Przeważnie wynika to z zamieszkania w niewielkiej miejscowości, w której nie ma placówek firm pożyczkowych, ani nawet doradcy pożyczkowego, który posiada oferty wielu firm. Za utrudnienie możemy również uznać brak możliwości wyjścia z domu ze względu na zły stan zdrowia.
Bardzo często występującą przeszkodą jest również brak posiadania konta bankowego. Wielu seniorów swoją emeryturę nadal otrzymuje gotówką, którą przynosi listonosz. Wszelkie płatności wykonują, udając się na pocztę, a za zakupy płacą gotówką. Nie czują potrzeby zakładania rachunku bankowego. Bez posiadania konta w banku pozyskanie środków za pomocą Internetu jest utrudnione – nie można przejść weryfikacji tożsamości, a wiele firm zrezygnowała z weryfikacji danych za pomocą rozmowy telefonicznej z konsultantem. Jak widać powodów, dla których pożyczka na dowód nadal ma swoje zastosowanie, jest wiele. Kolejną z nich jest zajęcie komornicze.
Wiele osób, których konto bankowe zajął komornik, nie może otrzymać pożyczki przelewem. W ich przypadku wszystkie otrzymane środki skierowane będą na rzecz spłaty długu. Jeśli pożyczone pieniądze chcą przeznaczyć na inny cel, muszą zakładać nowe rachunki bankowe, których nie zna jeszcze komornik, lub wybierać pożyczkę z dostawą do domu. To do domu to jedna z form pożyczki z komornikiem.
Pożyczka do domu — jak złożyć wniosek?
Pożyczkę do domu możemy otrzymać na kilka sposobów. Najprostszym jest kontakt telefoniczny z firmą pożyczkową. Po wyrażeniu chęci na zawarcie umowy możemy wniosek złożyć przez telefon z pomocą konsultanta firmy pożyczkowej. Jeżeli przejdziemy cały proces weryfikacji tożsamości i badania zdolności kredytowej, możemy złożyć dyspozycję, aby pieniądze były dostarczone przez kuriera lub pracownika firmy pożyczkowej. Możemy spodziewać się dodatkowej opłaty za tę usługę.
Na rynku pozabankowym działają również firmy, w których wniosek o pożyczkę możemy złożyć przez Internet, a pieniądze otrzymać do domu. Zanim jednak wypełnimy formularz pożyczkowy, musimy się upewnić, czy wybrany przez nas pożyczkodawca ma taką usługę w swojej ofercie.
Kolejną formą zawarcia umowy i pozyskania środków jest umówienie przedstawiciela wybranej firmy na wizytę domową. W tym celu również musimy skontaktować się z wybraną przez nas firmą.
Pożyczka do domu nie jest standardową usługą. Firmy w zamian za dostarczenie gotówki do domu oferują czek GIRO. Konsument otrzymuje wówczas kod, który wraz z dowodem osobistym pokazuje np. na poczcie. Wówczas pracownik poczty wypłaca pożyczkodawcy gotówkę.
Proces wnioskowania we wszystkich wymienionych sytuacjach nie różni się znacznie od siebie. Konsument musi udowodnić swoje dane osobowe, przejść przez badanie zdolności kredytowej i historii kredytowej. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji zawsze konieczne jest podpisanie umowy, którą bezwzględnie zawsze trzeba dokładnie przeczytać. Dopiero po podpisaniu umowy następuje wypłata środków.