Niewątpliwie egzekucja komornicza świadczy o sporych problemach finansowych. Niestety będąc w tak trudnej sytuacji, zdarza się, że pilnie potrzebujemy dodatkowych środków. Niestety, gdy nasze konto bankowe zajął komornik, szanse na finansowanie z banku drastycznie maleją do zera. Czy osoba z zajęciem komorniczym może liczyć na środki pochodzące od firm pożyczkowych? Okazuje się, że tak, lecz tylko pod pewnymi względami. Jak pozyskać pożyczkę z komornikiem?
Czy można otrzymać pożyczkę z komornikiem?
Choć sytuacja osób obciążonych zajęciem komorniczym należy często do bardzo trudnych, to nadal mają szansę otrzymać pożyczkę. Nie jest to jednak tak proste, jak w przypadku osób np. z niższą zdolnością kredytową, czy niewielkimi opóźnieniami odnotowanymi w BIK. Pożyczka ze złym BIK-iem jest dość popularna.
Nie da się ukryć, że nadrzędnym celem firm pozabankowych jest generowanie zysków. Zyski osiągane są w zamian za udostępnianie swoich pieniędzy. Jednak nie każdy pożyczkobiorca poczuwa się do odpowiedzialności i zdarzają się sytuacje, w których pożyczki nie są zwracane. Konsumenci, którzy nie oddają pożyczonych pieniędzy, są klientami wysokiego ryzyka. Skoro zdarzyło się im kilkukrotnie nie zwrócić pożyczanych środków, jest spora szansa, że sytuacja się powtórzy. Dlatego nie wszystkie firmy pozabankowe oferują pożyczki dla osób zadłużonych lub tych, których spłatę przejął komornik. Niektórzy klienci próbują jednak zataić, że ich sprawami finansowymi zawiaduje teraz komornik.
Z drugiej jednak strony rynek pozabankowy jest bardzo szeroki. Występują na niej również firmy, które wyspecjalizowały się w pożyczkach z komornikiem, czy pożyczki ze złym BIK-iem. Inaczej mówiąc, niemal każdy konsument może otrzymać wsparcie finansowe.
W jaki sposób firma pożyczkowa dowie się o zajęciu komorniczym?
Firmy pozabankowe na takiej samej zasadzie jak banki sprawdzają zdolność kredytową potencjalnych pożyczkobiorców. Tak jak wspomnieliśmy, nie każdy pożyczkodawca jest przychylny osobom z zajęciem komorniczym. Aby wyeliminować ryzyko kredytowe (brak spłaty zobowiązania) pożyczkodawcy sprawdzają zdolność kredytową i historię kredytową konsumentów. Jeżeli wniosek składamy przez Internet, możemy się spodziewać, że pożyczkodawca zweryfikuje naszą tożsamość i będzie wymagał od nas potwierdzenia dochodów. W zależności od wybranej przez nas firmy możemy się spodziewać różnych metod weryfikacji tożsamości i potwierdzenia otrzymywania wynagrodzenia za pracę.
Jedną z najczęściej spotykanych metod weryfikacji tożsamości przy pożyczce ze złym BIK-iem jest weryfikacja telefoniczna. Po złożeniu wniosku przez Internet zadzwoni do nas konsultant firmy pożyczkowej w celu zweryfikowania podanych informacji. Dane, które będą sprawdzane to nasz numer PESEL, imię i nazwisko, numer i seria dowodu osobistego, a także adres. Możliwe, że konsultant zapyta nas również o inne zobowiązania, które obecnie spłacamy. A także czy przeciwko nam nie jest obecnie prowadzone postępowanie komornicze. Warto, aby nasza odpowiedź była zgodna z prawdą. Należy pamiętać, że wszystkie rozmowy są nagrywane. Pożyczkodawca może podawanie fałszywych informacji potraktować jako chęć wyłudzenia pożyczki. W świetle polskiego prawa wyłudzenie jest przestępstwem i karane jest pozbawieniem wolności nawet do 5 lat.
Wyciąg z rachunku bankowego lub weryfikacja i badanie zdolności kredytowej specjalną aplikacją. W obu przypadkach konieczne jest posiadanie indywidualnego rachunku bankowego. Jeśli nasze konto bankowe obciążone jest egzekucją komorniczą, z pewnością pożyczkobiorca szybko się o tym dowie. Zarówno z wygenerowanej przez nas historii transakcji, jak i z aplikacji weryfikującej, że nasz rachunek bankowy obciążony jest egzekucją. W tym przypadku również nasz wniosek zostanie odrzucony. Niektórzy konsumenci zakładają naprędce nowy rachunek bankowy, by zmylić pożyczkodawcę i pokazać „czyste” konto. Jednak jeśli na rachunku nie ma żadnej historii transakcji, wzbudzi to spore podejrzenia pożyczkodawcy, a zarazem nie da informacji zwrotnej o pozyskiwanych dochodach.
Czy pożyczka z komornikiem lub pożyczka ze złym BIK-iem może poprawić naszą sytuację finansową?
Tak naprawdę wiele zależy od tego, w jakim celu chcemy zaciągnąć kolejne zobowiązanie. Jeśli naszą intencją jest spłata komornika. A także, jak najszybsze zamknięcie długu. To faktycznie pożyczka z komornikiem może istotnie wpłynąć na poprawę naszej sytuacji finansowej i odzyskanie spokoju wewnętrznego. Należy jednak pamiętać, że koszty pożyczki z komornikiem mogą być wyższe. Niż wówczas, gdy naszym celem jest np. pożyczka ze złym BIK-iem. Koszty ryzykownych zobowiązań są na ogół wyższe niż koszty standardowych pożyczek. Niemniej jednak dobrze dobrany produkt np. pożyczka na raty na dłuższy okres. Możemy ją spłacać przez długi czas bez znacznego uszczerbku na budżecie domowym.
Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest poprawa naszego wizerunku w BIK. Spłata zobowiązania obarczonego egzekucją jest co prawda nadal widoczna w BIK, ale jest spłacona, co już jest dobrym sygnałem. Kolejne zobowiązanie, które spłacamy terminowo, również może przyczynić się do tego, że w przyszłości nie będziemy mieć problemu ze skorzystaniem z pożyczki, czy kredytu bankowego.
Jeżeli natomiast celem pożyczki z komornikiem jest np. dalsze nierozsądne wydatkowanie środków np. na hazard, używki, zakupy. Wówczas nasza sytuacja finansowa może ulec znacznemu pogorszeniu. W tym przypadku warto bardzo poważnie rozważyć, czy sięganie po kolejne zobowiązanie jest dla nas bezpieczne.
Jak skorzystać z pożyczki z komornikiem, gdy mamy zajęte konto?
Jeśli nasz rachunek bankowy objęty jest egzekucją komorniczą, pieniądze możemy otrzymać biorąc pożyczkę z komornikiem lub złym BIK-iem do domu. W tym przypadku po wypełnieniu wniosku przez Internet lub telefon przyjeżdża do nas pracownik firmy pożyczkowej. Na podany we wniosku adres. W trakcie tej wizyty pracownik firmy pożyczkowej weryfikuje nasze dane. Po podpisaniu umowy otrzymujemy pieniądze w formie gotówkowej. Nie ma więc obaw, że otrzymane środki przejmie komornik. Dzięki otrzymanym środkom będziemy mogli spłacić komornika i wrócić do równowagi finansowej.