Kiedy pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki, przeważnie zwracamy się do rodziny lub znajomych. Jednak niektórzy wolą nie dzielić się z bliskimi swoimi kłopotami finansowymi i udają się po kredyt lub pożyczkę. Co jednak można zrobić, jeśli ma się złą historię w BIK? Z pewnością nie możemy liczyć na kredyt w banku. Tak naprawdę do wyboru pozostają nam firmy pożyczkowe, a także dużo mniej popularne w Polsce pożyczki społecznościowe. Czym dokładnie są pożyczki społecznościowe? Jak z nich skorzystać i jakie niosą za sobą zagrożenia? Przeczytaj artykuł, czy pożyczki społecznoościowe to dobre rozwiązanie dla osób ze złym BIK-iem?
Czym są pożyczki społecznościowe?
Choć trend pożyczek społecznościowych dotarł do Polski w 2008 roku, to nadal możemy powiedzieć, że niewiele osób o nim wie. Na ogół, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki, prosimy bliskich o pożyczkę, lub w zależności od naszej zdolności kredytowej wybieramy kredyt, lub pożyczkę z firmy pozabankowej. Za brak spektakularnego sukcesu social lending’u obarcza się zatem niechęć i ostrożność Polaków do pożyczek od osób, których nie znamy. Z jednej strony to zapewne rozważne podejście, z drugiej strony ograniczając się jedynie do poznanych i sprawdzonych metod, pozbawiamy się alternatywnej opcji pozyskania środków.
Czym zatem dokładnie są te alternatywne źródła pozyskania pieniędzy?
Pożyczki społecznościowe możliwe są dzięki specjalnie w tym celu stworzonym portalom. Zakładając konto użytkownika na portalu z pożyczkami społecznościowymi, musimy przejść gruntowną weryfikację tożsamości. Po tym procesie możemy występować zarówno w roli pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Wiele zależy od naszej sytuacji finansowej. Portal, na którym założyliśmy konto użytkownika, jest jedynie pośrednikiem pomiędzy stronami umowy. Inaczej mówiąc, na stronie internetowej z pożyczkami społecznościowymi możemy zostać połączeni w parę, z osobą, która pożyczy nam pieniądze lub od której to my chcemy pożyczyć dodatkową gotówkę.
Z pewnością platformy z pożyczkami społecznościowymi dają szanse na pozyskanie pieniędzy osobom, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, by otrzymać kredyt, lub mają na tyle złą historię kredytową, że nawet firmy pożyczkowe odmawiają im pożyczki. Jak możemy zauważyć, jest to dość ryzykowne przedsięwzięcie, głównie ze strony pożyczkodawcy.
Jak przebiega proces pożyczania pieniędzy przez portal z pożyczkami społecznościowymi?
Tak jak wspomnieliśmy, pierwszym warunkiem korzystania z portalu jest konieczność założenia konta użytkownika. W tym celu musimy wypełnić formularz osobowy, w którym oprócz imienia i nazwiska podajemy również swój PESEL, a także numer i serię dowodu. Na tej podstawie platforma weryfikuje naszą tożsamość. Bez poprawnej weryfikacji tożsamości nie możemy przystąpić do transakcji. Niektóre portale w celu dbania o wyższe bezpieczeństwo konsumentów kontrolują historię kredytową użytkowników w bazach informacji kredytowej i gospodarczej. W tym przypadku zaciągnięcie pożyczki przy złej historii kredytowej może być utrudnione.
Po pozytywnej weryfikacji tożsamości użytkownicy w zależności od tego, w jakim celu dołączyli do grona użytkowników portalu, mogą poszukiwać kontrahentów. Jeżeli jesteśmy na etapie poszukiwań pożyczki, możemy wystawić ogłoszenie, że poszukujemy pożyczkodawcy. W ogłoszeniu należy napisać, jaka kwota nas interesuje i na co chcemy przeznaczyć środki. Swoje ogłoszenie warto tak skonstruować, aby potencjalny pożyczkodawca mógł nam zaufać. Wszakże na zaufaniu opiera się działanie takich portali.
Jeśli uda nam się pozyskać przychylność pożyczkodawcy możemy przejść do zawarcia umowy. Umowę podpisuje się przez Internet, a strony umowy nie muszą spotkać się osobiście. Umowa zawarta jest na podstawie Kodeksu cywilnego tak jak w przypadku pożyczek prywatnych, czy pożyczek pozabankowych.
Czy pożyczki społecznościowe to dobre rozwiązanie dla osób ze złym BIK?
Pożyczka dla osób ze złą historią w Biurze Informacji Kredytowej będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli portal, który wybraliśmy do pośredniczenia, nie sprawdza baz informacji kredytowej i gospodarczej. Musimy się jednak przygotować, że prywatny inwestor udzielający nam pożyczki społecznościowej może bez żadnych ograniczeń ustalać wysokość oprocentowania lub prowizji. Pożyczki prywatne co prawda podlegają pod Kodeks cywilny, nie są jednak ograniczone wysokością odsetek maksymalnych tak jak np. pożyczki z firm pozabankowych. Obecnie np. pożyczka bez zdolności BIK może być nawet tańsza niż pożyczka społecznościowa. Najnowsze wytyczne wprowadzone w nowelizacji ustawy antylichwiarskiej, której podlegają firmy pozabankowe, znacząco wpłynęła na obniżenie kosztów pożyczek pozabankowych.
Wady i zalety pożyczek społecznościowych
Z pewnością dla wielu konsumentów za zaletę pożyczek społecznościowych uznaje działanie poza bazami informacji kredytowej i gospodarczej. Jeśli nie chcemy, aby nasza kolejna pożyczka była widziana w BIK, czy innym rejestrze kredytów i pożyczek zapewne swoje kroki skierujemy do platformy social lending’owej. Za zaletę pożyczek społecznościowych możemy również uznać dużą elastyczność. Przed podpisaniem umowy możemy dokładnie ustalić jej warunki, możemy również podjąć negocjacje, o których nie ma mowy, gdy staramy się o kredyt bankowy, czy pożyczkę pozabankową. Pełniąc rolę pożyczkodawcy, możemy również osiągać zyski. Każda pożyczka jest bowiem oprocentowana według naszych ustaleń. Nie każdy pożyczkobiorca będzie negocjował warunki umowy.
Tak jak każdy produkt finansowy, tak i pożyczki społecznościowe mają swoje wady. Z pewnością na czołówkę wysuwa się mniejsze bezpieczeństwo. Nie wiemy, kto jest po drugiej stronie i jakie są dokładnie jego zamiary. Ponadto czas oczekiwania na środki może być dłuższy niż w przypadku pożyczki pozabankowej, czy kredytu. Niewątpliwie jednym z mniej satysfakcjonujących informacji jest konieczność odprowadzenia podatku od otrzymanej pożyczki. Z kolei pożyczkodawca musi zapłacić podatek od zysków kapitałowych. W związku z dużym ryzykiem, jakie ponosi pożyczkodawca, kwoty pożyczek społecznościowych są niższe, niż pożyczki z instytucji finansowych. Każdy zatem musi się dokładnie zastanowić, który rodzaj zobowiązania niesie dla niego niższe ryzyko.